PARTNER PORTALU
  • BGK

Michal Olszewski: Przestrzenią publiczną powinny zarządzać samorządy

  • PAP/AT    8 listopada 2017 - 09:23
Michal Olszewski: Przestrzenią publiczną powinny zarządzać samorządy
Przestrzeń publiczna należy do mieszkańców - mówi wiceprezydent Warszawy (Michał Olszewski, fot. youtube.com)

We wszystkich miastach europejskich, demokratycznych przestrzenią publiczną zawsze zarządzają samorządy, dlatego, że ta przestrzeń nie jest używana tylko po to, żeby tam defilować, to jest przestrzeń, która należy do mieszkańców - powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
• Decyzja ws. przekazania placu Piłsudskiego w Warszawie do dyspozycji wojewody to niebezpieczny precedens - powiedział Olszewski.

• Przestrzenią publiczną w demokratycznych miastach zawsze zarządzają samorządy - zaznaczył.

• Ta przestrzeń nie jest używana tylko po to, żeby tam defilować, to jest przestrzeń, która należy do mieszkańców - dodał.

Pod koniec października wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że otrzymał od ministra infrastruktury i budownictwa decyzję, przekazującą do jego dyspozycji plac Piłsudskiego w Warszawie. Olszewski odniósł się do tego w TOK FM. Jak podkreślił, przestrzeń ta "należy do warszawiaków i Polaków", a sama decyzja stanowi "niebezpieczny precedens, który bardzo przypomina wschodni model podejścia do zarządzenia przestrzenią publiczną".

"We wszystkich miastach europejskich, demokratycznych przestrzenią publiczną zawsze zarządzają samorządy, dlatego, że ta przestrzeń nie jest używana tylko po to, żeby tam defilować, to jest przestrzeń, która należy do mieszkańców" - powiedział Olszewski.

Jak podkreślił, teren wokół Pl. Piłsudskiego jest drogą, którą powinien dysponować samorząd. "Dzisiaj zarządza nią wojewoda, który nie ma do tego uprawnień. To jest kuriozalna sytuacja nie tylko w skali naszego kraju" - zaznaczył Olszewski.

Czytaj też: Oto najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce

Zaprzeczył, by kiedykolwiek podczas organizacji uroczystości z okazji odzyskania niepodległości pojawiły się problemy ze strony miasta.

"Zapytałem (o to) oficjalnie wojewodę (..), bo jako osoba, która reprezentuje władze miasta, chcę wiedzieć kto kiedykolwiek utrudniał (organizację); nigdy nie miałem informacji o tym, że były jakiekolwiek utrudnienia, problemy" - powiedział Olszewski. "Co więcej zawsze słyszeliśmy informacje o bardzo dobrej współpracy z ratuszem, jeśli chodzi o organizację uroczystości państwowych" - podkreślił i dodał, że tego typu wydarzenia na Pl. Piłsudskiego "odbywają się czasami dwa, trzy razy w miesiącu" i zawsze jest pełna współpraca ze strony miasta".

Jak wynika z decyzji ministra infrastruktury i budownictwa ws. pl. Piłsudskiego, zdecydował on "o nieodpłatnym ustanowieniu na czas nieoznaczony na rzecz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie trwałego zarządu nieruchomością Skarbu Państwa położoną w Warszawie w rejonie Pl. marsz J. Piłsudskiego i ul. Wierzbowej".

W uzasadnieniu decyzji napisano, że 28 czerwca 2017 r. do MIB wpłynął wniosek wojewody mazowieckiego w tej sprawie i stosownie do zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami zwrócił się do prezydenta m.st. Warszawy, gospodarującego nieruchomościami Skarbu Państwa w ramach wykonywania zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, o przekazanie dokumentacji nieruchomości.

Wiceprezydent Olszewski zapowiedział wówczas, że miasto zwróciło się do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o ponowne rozpatrzenie sprawy placu Piłsudskiego, oraz przygotowuje skargę do sądu administracyjnego "na potencjalną odmowę" ponownego rozpatrzenia; uzasadnienie decyzji szefa MIB głosi, że od decyzji tej nie przysługuje odwołanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.