PARTNER PORTALU
  • BGK

Michał Wójcik, śląskie: Ministerstwo Kultury czeka na odpowiedź w sprawie „Śląska”

  • pt/pap    21 listopada 2016 - 13:28
Michał Wójcik, śląskie: Ministerstwo Kultury czeka na odpowiedź w sprawie „Śląska”
Obecnie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z siedzibą w Koszęcinie jest wojewódzką instytucją kultury prowadzoną przez urząd marszałkowski woj. śląskiego (fot.zespolslask.pl)

• Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oczekuje pilnej odpowiedzi władz województwa śląskiego na propozycję ministerstwa kultury ws. współfinansowania zespołu "Śląsk" i nadania mu nowego statusu.
• Samorząd wskazuje, że ma już roboczą odpowiedź, m.in. chce zachować wpływ na zespół.
Obecnie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z siedzibą w Koszęcinie jest wojewódzką instytucją kultury prowadzoną przez urząd marszałkowski województwa śląskiego.

Władze woj. śląskie w ostatnich latach już parokrotnie zwracały się do ministerstwa kultury o współfinansowanie prowadzenia zespołu, ostatni raz - według marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi - w styczniu tego roku. We wrześniu br. ministerstwo napisało w tej sprawie do władz woj. śląskiego.

W poniedziałek apel ws. zespołu "Śląsk" do reprezentantów współrządzących w woj. śląskim Platformy Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska przesłał pochodzący z tego regionu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS).

Apeluje do nich "o zaprzestanie destrukcyjnych działań w tej sprawie" i "oczekuje natychmiastowej odpowiedzi na propozycje resortu kultury".

"Przypominam, że w przeszłości dwukrotnie resort kultury odmówił przychylenia się do prośby władz wojewódzkich. Obecna ekipa rządowa Prawa i Sprawiedliwości przywiązuje ogromną wagę do spraw kultury i pielęgnowania naszych tradycji. Pojawił się pomysł wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców woj. śląskiego" - napisał Wójcik.

Zaznaczył, że od wielu tygodni wraz z innymi przedstawicielami PiS zabiega o nadanie "Śląskowi" statusu narodowej instytucji kultury, w czym ma też poparcie "członków innych ugrupowań politycznych.

"Niestety, pomimo wystosowania w dniu 19 września 2016 r. pisma przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury Piotra Glińskiego, do dziś nie doczekano się odpowiedzi, czy władze wojewódzkie są zainteresowane współfinansowaniem zespołu przez budżet państwa oraz nadaniem mu nowego statusu. W moim przekonaniu to działalność niezrozumiała i pozbawiona logiki" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Wójcik argumentuje m.in. że "Śląsk" jest wartością ponadczasową, przynosi mieszkańcom regionu chlubę i nie jest obszarem realizacji partykularnych interesów. Jego zdaniem w tym kontekście "szczególnie zdumiewa zachowanie" członka zarządu woj. śląskiego Henryka Mercika (RAŚ), który - według Wójcika - jako odpowiedzialny w zarządzie za sprawy kultury "powinien osobiście zabiegać o wsparcie każdej podległej mu instytucji i pozostawić coś dobrego po sobie".

"Oczekuję natychmiastowej odpowiedzi na propozycje resortu kultury. Proszę odrzucić swoje polityczne ambicje i poprzeć idee wsparcia zespołu, który rozsławia Śląsk na całym świecie. Brak odpowiedzi może spowodować wycofanie się resortu z propozycji i rezygnację z wsparcia finansowego. Apeluję o zaniechanie działań wymierzonych w naszą kulturę i nasz region" - napisał Wójcik.×
KOMENTARZE (1)

  • Maux43, 2016-11-21 18:28:48

    Nie wyobrażam sobie aby obecny zarząd marszałkowski z Sąługą i Mercikiem przeszli obojętnie wobec oferty Ministra Kultury. Śląsk jest dobrem nie tylko regionalnym ale również Polski. Wybory samorządowe w 2018 roku. Wyrazimy swoją opinię o gospodarzach Śląska.