Miejscowe sprawy lepiej rozwiązywać wspólnie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 07-04-2010
  • drukuj
Związek Miast Polskich zamierza umożliwić samorządom powoływanie związków powiatowo-gminnych oraz wydawanie aktów prawa miejscowego.
Miejscowe sprawy lepiej rozwiązywać wspólnie

Niewykluczone, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zgłosi projekt nowelizacji ustaw samorządowych w tej sprawie do Sejmu. Tadeusz Siemoniak, wiceminister w MSWiA, zapowiedział poparcie dla tego pomysłu – informuje „Rzeczpospolita”.

Prawo dopuszcza możliwość tworzenia związków jedynie na tym samym szczeblu (związki powiatów i związki międzygminne). Proponowana zmiana ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o samorządzie powiatowym ma umożliwić tworzenie związków z uczestnictwem obu szczebli samorządów. Stwarza również możliwość zawierania przez gminy porozumień ze związkami międzygminnymi i gminno-powiatowymi.

Samorządowcy chcą wyposażyć związek w możliwość wydawania aktów prawa miejscowego dotyczących przejętych przez związek zadań. Projekt nowelizacji jest gotowy i został omówiony w zespole ds. ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jest to wspólna inicjatywa Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Zyskał on poparcie innych organizacji samorządowych, poza Związkiem Gmin Wiejskich – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU