Miejskie Polityki Kulturalne: Sopot i Zamość w czołówce, Bytom zamyka stawkę

• Zespół DNA Miasta sprawdził, jak funkcjonuje kultura w 99 największych miastach Polski. Analizie poddano 1300 dokumentów budżetowych i sprawozdań merytorycznych oraz prawie 1300 opinii mieszkańców.

• Okazało się, że rozbieżności w dofinansowaniu kultury między polskimi miastami są naprawdę duże. Podczas gdy Zamość przeznacza na ten cel ponad 10 procent budżetu, to ostatnie w stawce miejscowości zaledwie 1,6 procent.

• We wszystkich rankingach, niezależnie od metodologii, bardzo wysoko znajduje się Sopot. Kiepsko wypada natomiast Bytom.
Miejskie Polityki Kulturalne: Sopot i Zamość w czołówce, Bytom zamyka stawkę
Wrocław był w ubiegłym roku Europejską Stolicą Kultury. (fot. www.wroclaw.pl)

Ukazała się najnowsza edycja raportu „Miejskie Polityki Kulturalne”, który przygotował zespół DNA Miasta pod kierownictwem Artura Celińskiego. W trakcie przygotowania raportu jego autorzy przeprowadzali rozmowy z urzędnikami miejskimi odpowiedzialnymi za kulturę, przedstawicielami samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, twórcami i animatorami kultury. Analizowali też dane, głównie uchwały i sprawozdania budżetowe.

Wnioski? Pierwszy jest oczywisty – rozwój kultury zależy od potencjału ekonomicznego miasta i siły środowiska kulturalnego. Potencjał to jednak nie wszystko. Liczy się też aktywność miejskich elit kulturalnych, zaś dla samej polityki kulturalnej kluczowa jest jakość elit władzy.

- Sprawia, że nawet pozornie słabe ośrodki uzyskują znaczące miejsce na mapie kulturalnej kraju – czytamy w raporcie. Do miast wykorzystujących swą szansę zaliczono Wrocław, Lublin, czy Trójmiasto. Poznań z kolei uznano za miasto, gdzie te szanse nie są wykorzystywane.

Dużo miejsca w raporcie poświęcono finansowaniu kultury. Jak można przeczytać w 2014 r. na kulturę w Polsce przeznaczono z puli publicznych środków ponad 9,3 miliarda złotych. Zdecydowana większość z nich (81,4 proc.) została rozdzielona przez samorządy (o przeznaczeniu 18,5 proc. z tej kwoty zdecydowała administracja centralna).

Autorzy raportu zauważają, że po akcesie Polski do UE nastąpił wyraźny wzrost funduszy przeznaczanych na ten cel. O ile jeszcze w 2005 r. samorządy terytorialne przeznaczyły na ten cel 1,9 mld zł, to w 2010 r. było to już 6,8 mld. Zarazem jednak w skali ogółu budżetów ten wzrost nie był aż tak znaczący, bo zaledwie o 0,6 proc. (z 3,3 na 3,9 proc.). Widać też pewną prawidłowość – o ile pieniędzy w budżetach miast przybywa, to udział wydatków na kulturę w tychże budżetach bynajmniej nie rośnie. Wręcz przeciwnie. Spada.

Czytaj : Wydatki samorządów na kulturę: Ile przeznaczają na muzea, biblioteki, teatry, świetlice?

Pod względem kwot wydawanych na kulturę liderem jest Sopot, gdzie na jednego mieszkańca przypada średnio 802 zł zainwestowane w kulturę. Na kolejnych miejscach jest Zamość (536 zł, przy czym wynika to z faktu, że władze miasta zaliczają do tego wszystkie wydatki związane z remontem rynku) i Katowice (398 zł, tutaj także wpływ na wysoką pozycję miały inwestycje w infrastrukturę). Stawkę zamykają natomiast: Rumia (42 zł), Pabianice (44 zł) oraz Gniezno (51 zł). W kategorii miast wojewódzkich (średnia krajowa – 206 zł) liderem są Katowice, za którymi uplasował się Wrocław (344 zł) i Kraków (294 zł). Na końcu listy znalazł się Rzeszów (88 zł), Zielona Góra (92 zł) oraz Białystok (102 zł).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

PARTNER SERWISU