PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Białegostoku zdecydują w co zainwestować budżet obywatelski

  • PAP    20 sierpnia 2013 - 09:24
Mieszkańcy Białegostoku zdecydują w co zainwestować budżet obywatelski

Mieszkańcy Białegostoku będą mogli zdecydować, na jakie inwestycje w mieście w przyszłym roku przeznaczyć 10 mln zł w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. W poniedziałek ruszył nabór projektów, które mogą zgłaszać białostoczanie oraz organizacje pozarządowe.
Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, będzie to pierwszy budżet obywatelski w mieście. Kwotę zatwierdzili radni miasta podczas sesji w czerwcu.

Prezydent mówił, że miasto rozwija się bardzo dynamicznie, ale - jak dodał - białostoczanie mają swoje pomysły, często niezrealizowane od wielu lat. Jego zdaniem, wśród mieszkańców może rodzić się frustracja, że miasto ma wydatki na "setki milionów złotych", a np. na jednym z osiedli brakuje inwestycji za 100 tys. zł. "Ten mankament, za pomocą tego budżetu, będzie można zniwelować w następnym roku" - podkreślił Truskolaski.

Swoje pomysły na inwestycje w mieście mogą przedstawiać białostoczanie posiadający czynne prawo wyborcze oraz organizacje pozarządowe, które swoją siedzibę mają w Białymstoku. Nabór projektów potrwa do 20 września. Można je składać drogą elektroniczną na adres: budzet2014@um.bialystok.pl albo w wersji papierowej, w Urzędzie Miasta w Białymstoku.

Truskolaski wyjaśnił, że projekty mają się mieścić merytorycznie w kompetencjach miasta. Pomysłodawcy muszą więc sprawdzić, czy np. teren, na którym chcą zrealizować swój projekt, jak plac zabaw czy boisko, leży na terenie miasta, a nie np. spółdzielni mieszkaniowej.

Jako przykład inwestycji, której nie będzie można zrealizować, prezydent podał budowę brakującego fragmentu chodnika przed blokiem, bo to teren zarządzającej nim spółdzielni bądź wspólnoty.

Po zakończeniu naboru, projekty zostaną zweryfikowane przez magistrat pod względem formalno-prawnym oraz merytorycznym. Dopiero wtedy zostanie stworzona lista projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy.

Zrealizowane zostaną te, które zdobędą największą liczbę głosów, aż do wyczerpania kwoty 10 mln zł. Inwestycje będą finansowane w 100 proc. z budżetu. Lista projektów zostanie ogłoszona 8 listopada.

W tym roku władze Białegostoku zorganizowały konkurs ofert na działania kulturalne, w którym o projektach, które dostaną dofinansowanie, współdecydowali białostoczanie. Budżet tego konkursu wynosił 200 tys. zł. Prezydent ocenił, że taki obywatelski budżet na kulturę się sprawdził, dlatego - jego zdaniem - w przyszłym roku najprawdopodobniej też taki konkurs się odbędzie. Jednak nie powiedział, ile pieniędzy mogłoby być wtedy przeznaczonych.

Projekt przyszłorocznego budżetu Białegostoku nie jest jeszcze znany. W budżecie Białegostoku na 2013 roku zaplanowane wydatki mają przekroczyć 1,65 mld zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.