Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zdecydują o miejskim budżecie

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej (Śląskie) od poniedziałku będą mogli decydować, na co wydać 5 mln zł w ramach budżetu partycypacyjnego. Do wyboru mają 194 projekty, dotyczące m.in. placów zabaw, parkingów i boisk - poinformował w piątek Urząd Miejski.
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zdecydują o miejskim budżecie

Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują już m.in.: Poznań, Sopot, Płock i Karpacz.

Czytaj też: Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Od poniedziałku również mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli decydować, które ze 194 projektów zasługują ich zdaniem na zrealizowanie w przyszłym roku. Do rozdysponowania w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego jest - jak poinformował w piątek Urząd Miejski - 5 mln zł.

Kwota ta zostanie podzielona pomiędzy 27 dzielnic miasta (od 53 do 380 tys. zł). Wśród projektów znalazły się m.in. place zabaw, parkingi, boiska, skwery w dzielnicach, remonty chodników, renowacje miejskich alejek, rewitalizacja fragmentu osiedla.

Głosowanie potrwa do 22 listopada. Każdy mieszkaniec będzie mógł głosować na projekty proponowane do zrealizowania w jednej z dzielnic.

Głosy będzie można oddawać na trzy sposoby - internetowo na stronie http://twojadabrowa.pl/, w punkcie konsultacyjnym w dzielnicy, albo w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim. Udział w głosowaniu mogą wziąć wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat.

W 2014 roku zostaną zrealizowane te projekty, które zbiorą najwięcej punktów. Wyniki będą znane 13 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU