PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy decydują o budżecie miasta

 • Przegląd prasy/Metro    21 maja 2012 - 07:51
Mieszkańcy decydują o budżecie miasta

Sopot i Łódź jako pierwsze miasta w Polsce wprowadziły budżet obywatelski. Wkrótce mają to też zrobić – Opole i Dąbrowa Górnicza.
Budżet obywatelski to pionierski pomysł. W ub. tygodniu wprowadzili go radni Łodzi – pisze „Metro”. Mieszkańcy od 2014 r. będą mogli zdecydować, na co wydać niecały 1 procent budżetu miasta. Zasady podziału dopiero powstaną, ale premiowane będą wnioski grup mieszkańców.

Czytaj też: Mieszkańcy Łodzi zadecydują o wydatkach

W Sopocie rok temu mieszkańcy po raz pierwszy podzielili miejskie pieniądze (władze miasta nie mogą zmienić woli mieszkańców). Budżet obywatelski ma jeszcze Wrzeszcz Dolny, dzielnica Gdańska. Od przyszłego roku takie rozwiązanie chce wprowadzić Dąbrowa Górnicza, mówi się o tym w Opolu.

We Wrocławiu urzędnicy nie zamierzają go wprowadzać, bo według nich od podejmowania decyzji są radni. W stolicy w biurze prasowym o budżecie obywatelskim nic nie słyszeli – pisze „Metro”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Miczysław, 2012-05-21 16:07:22

  będą decydować do czasu (ale będziemy patrzeć na ręce ) PO wyborach się to zmieni raz na zawsze - wykurzymy ich z Warszawy
 • Keson, 2012-05-21 10:31:29

  miło móc tak o wszystkim decydować prawdaż?
 • Gertruda, 2012-05-21 09:46:36

  w stolicy słyszą tylko to co chcą tu rządzi niepodzielnie PO a pani prezydent nie jest prezydentem stolicy tylko prezydentem PO dlatego szczególnie w Warszawie mieszkańcy powinni decydować o wydatkowaniu środków na różne inwestycje, wtedy pieniądze mieszkańców nie wyciekłyby na niepotrzebne inwest...ycje a wydatkowane byłyby zgodnie z przeznaczeniem i dla dobra wspólnego a nie jak teraz na gigantyczne premie nagrody dla "kolesi" i różne niepotrzebne projekty, które mają przede wszystkim na celu dorabianie się rządzących stolicą i ich rodzin ( rozrośnięta administracja,pompowanie do granic możliwości kosztów utrzymania - czynsze,woda,co, wywóz odpadków, ścieki ) komunikacja b. droga i utrudniona, brak pracy, mieszkań, żłobków, przedszkoli,szkół, to ma być europejska stolica. Władza w stolicy boi się wprowadzić modelu budżetu obywatelskiego - o wydatkowaniu którego decydowali by mieszkańcy bo byłby porządek i ludziom żyłoby się bezpieczniej, lepiej i mądrzej - wtedy nie byłoby "mętnej wody" i władzy trudno by było złowić wieloryba, a tak są do tego przyzwyczajeni, mieszkańcy jednak powinni postarać się to zmienić a przede wszystkim Budżet Stolicy powinien być rozdzielony od Budżetu Warszawy - miasto Warszawa i jej mieszkańcy bardzo by na tym zyskali  rozwiń