PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla złożyli propozycje do budżetu obywatelskiego

  • PAP    11 marca 2014 - 16:54
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla złożyli propozycje do budżetu obywatelskiego

- 55 propozycji do zrealizowania w tym roku w ramach tzw. budżetu obywatelskiego złożyli mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Znalazły się wśród nich np. remonty i budowa dróg czy placów zabaw. Kędzierzyn-Koźle przeznaczył milion zł na budżet obywatelski w 2014 roku.
Budżet obywatelski to pula pieniędzy w budżecie miasta przeznaczona na realizację zadań zgłoszonych przez samych mieszkańców czy organizacje pozarządowe. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla drugi rok z rzędu mogli w jego ramach składać swoje propozycje. W ub. roku miasto przeznaczyło na ten cel 400 tys. zł; w tym roku będzie to milion zł.

Jarosław Jurkowski z kędzierzyńskiego magistratu poinformował we wtorek, że pierwszy przeprowadzony w lutym etap konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego na 2014 rok, czyli ten w którym zgłaszano propozycje, cieszył się podobnym zainteresowaniem, jak w roku ubiegłym. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i organizacje pozarządowe złożyły w sumie 55 propozycji inwestycji. Wśród nich najczęściej pojawiały się remonty i budowy dróg, chodników, placów zabaw, remonty placówek oświatowych.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Jurkowski zapowiedział, że ich formalna weryfikacja i zaopiniowanie potrwa do 17 marca; zajmuje się tym zespół urzędników miejskich. "Potem odbędzie się drugi etap konsultacji, które wyłonią najpopularniejsze propozycje. Potrwa on do 30 kwietnia" - dodał Jurkowski i zapowiedział, że konsultacje te odbędą się w siedzibach rad osiedli oraz w urzędzie miasta, a także za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ustalenie ostatecznych wyników konsultacji i wskazanie konkretnych zadań do realizacji ma się odbyć do 15 maja.

W ubiegłym roku ze wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla propozycji do realizacji wybrana została budowa ścieżki rowerowej pomiędzy osiedlami Blachownia i Sławięcice. Miasto nie zdążyło zrealizować jej w roku ubiegłym, zadanie przesunięto na ten rok. Obecnie - jak podał Jurkowski - trwa kompletowanie niezbędnej do budowy ścieżki dokumentacji.

Co najmniej 2 mln zł na realizację projektów mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczy też miasto Opole. Składanie, ocena wniosków, głosowanie na propozycje i ich wybór nastąpią jeszcze w roku 2014, a realizacja wskazanych zadań - w roku 2015.

Zgodnie z przyjętym przez Opole harmonogramem w kwietniu tego roku prowadzona będzie kampania informacyjna nt. możliwości składania wniosków. Na ich złożenie opolanie będą mieć czas w maju. W czerwcu i lipcu wnioski będą analizowane i opiniowane, a na głosowanie i wybór mieszkańcy będą mieć dwa tygodnie - od 15 do 30 września tego roku. Lista zwycięskich zadań zostanie ogłoszona i wpisana do projektu budżetu na rok 2015 do 31 października.

Realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego wprowadziło wiele miast. W Krakowie na ten cel zarezerwowano w tym roku 4,8 mln zł; w Gdańsku - 9 mln zł; w Rzeszowie - 5 mln, a w Łodzi - 30 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.