PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Lublina pierwszy raz zdecydują o miejskiej kasie

  • PAP    8 kwietnia 2014 - 16:17
Mieszkańcy Lublina pierwszy raz zdecydują o miejskiej kasie

- 10 mln zł przeznaczonych zostanie w Lublinie na wydatki budżetu obywatelskiego w 2015 r. Propozycje inwestycji mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 30 maja; głosowanie nad nimi odbędzie się we wrześniu.
Budżet obywatelski będzie wprowadzony w Lublinie po raz pierwszy. Ma być nowym narzędziem zarządzania miastem przy udziale mieszkańców. W lutym władze miasta przeprowadziły konsultacje, po których ustalono zasady bezpośredniego wskazywania przez mieszkańców ważnych dla nich inwestycji i kwotę wydatków.

Na budżet obywatelski w 2015 r. przeznaczonych zostanie 10 mln zł. Z tej sumy 5,5 mln zł pójdzie na sfinansowanie projektów małych, o wartości do 500 tys. zł, a reszta - 4,5 mln zł - na projekty duże, kosztujące od 500 tys. zł do 1,5 mln zł.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że przyjęte rozwiązania będą obowiązywały przy tworzeniu budżetu obywatelskiego na przyszły rok, a w następnych latach będą mogły być zmienione.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

"To, co proponujemy jest wynikiem konsultacji społecznych, ale nie jesteśmy do końca przekonani, że to rozwiązanie będzie najlepsze. Nie zamykamy sobie drogi, by w kolejnym roku te rozwiązania skorygować" - powiedział Żuk we wtorek na konferencji prasowej.

Żuk dodał, że mieszkańcy są najbardziej zainteresowani niewielkimi inwestycjami, które mogą zmienić ich najbliższe otoczenie i takich propozycji spodziewa się najwięcej. "Cieszylibyśmy się z tego, bo one poprawią estetykę w mieście" - zaznaczył Żuk.

Propozycje do budżetu obywatelskiego na specjalnie przygotowanych formularzach będzie można składać od 30 maja do 30 czerwca. Zgłoszenie projektu "małego" będzie wymagało poparcia go przez 20 mieszkańców Lublina, zaś "dużego" - przez 40. Projekty pod względem formalnym będzie oceniał zespół urzędników. Będą musiały być zgodne z zadaniami własnymi samorządu, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku i zlokalizowane na gruntach miejskich.

Z listą projektów będzie można zapoznać się w internecie oraz miejskich bibliotekach. W bibliotekach będą też organizowane dyskusje nad projektami. Głosowanie rozpocznie się 24 września i będzie trwało 14 dni. Będzie odbywało się w bibliotekach, a także za pośrednictwem internetu. Każdy mieszkaniec Lublina, który ukończył 16 lat będzie mógł wskazać do realizacji trzy projekty "duże" i pięć "małych".

W budżecie Lublina wydzielane są już środki do samodzielnej dyspozycji rad dzielnic na inwestycje na ich terenie. W tym roku wynoszą one 3,5 mln zł. Z udziałem rad dzielnic zaplanowano też lokalne projekty na kwotę 19 mln zł. Budżet obywatelski nie spowoduje ograniczenia tych środków - zapewnił prezydent Żuk.

Władze samorządowe Lublina przygotowują też jeszcze inną formę udziału mieszkańców w zmienianiu miasta, tzw. inicjatywy lokalne. Mają to być przedsięwzięcia inicjowane przez grupy mieszkańców, którzy zadeklarują udział w jego kosztach. Ten udział będzie mógł polegać na wkładzie finansowym, rzeczowym lub pracy społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zatroskany, 2014-04-09 18:06:06

    To tylko 10 mln. zł zamierza przeznaczyć na inwestycje w 2015 r pan prezydent Żuk?. Tak wynika z tytułu. Zwykły , bezczelny pijar. Taką kwotę w br. ten pan przeznaczył na dofinansowanie deficytowego lotniska.