PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje legislacji

 • PAP    12 listopada 2013 - 18:19
Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje legislacji

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Projekt dotyczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacji. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelą organizatorzy inicjatywy obywatelskiej będą - na poziomie prawa krajowego - podlegali odpowiednim sankcjom za naruszenie przepisów unijnych związanych z taką inicjatywą. Chodzi m.in. o składanie nieprawdziwych oświadczeń i bezprawne wykorzystywanie danych.

W projekcie nowelizacji zawarto m.in. przepis karny ujednolicający ochronę wykonywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej, analogicznie do wykonywania inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w Polsce - poinformował CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Czytaj też: Kiepsko z inicjatywą uchwałodawczą w gminach

Zgodnie z projektem, minister spraw wewnętrznych będzie odpowiedzialny za wydawanie certyfikatu potwierdzającego, iż system zbierania deklaracji on-line (chodzi o deklaracje poparcia dla europejskiej inicjatywy z danego państwa członkowskiego) ma odpowiednie zabezpieczenia. Minister ma być także odpowiedzialny za koordynowanie procesu weryfikacji takich deklaracji oraz dostarczanie certyfikatów dotyczących poświadczenia liczby ważnych deklaracji - podkreślił CIR.

Obywatele UE mogą zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2012 roku. Inicjatywa obywatelska ma zbliżyć obywateli do UE, dając im bezpośredni wpływ na europejskie prawo.

Wniosek ws. inicjatywy musi być złożony przez komitet obywatelski składający się z przynajmniej siedmiu obywateli z siedmiu państw członkowskich. Po zarejestrowaniu inicjatywy, komitet ma rok na zebranie niezbędnego miliona głosów poparcia (z co najmniej 7 krajów). Pod inicjatywą może podpisać się każdy uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czyli w wieku co najmniej 18 lat (w Austrii - 16 lat).

Liczbę głosów poparcia muszą poświadczyć krajowe urzędy, a następnie Komisja Europejska analizuje inicjatywę i podejmuje decyzję, co z nią zrobić dalej: czy sporządzić wniosek ustawodawczy, czy przeprowadzić jakieś dodatkowe badanie, czy też nie podejmować w ogóle żadnych działań.

Jakąkolwiek decyzję KE podejmie, będzie musiała ją uzasadnić. W ramach tej analizy urzędnicy KE spotkają się z organizatorami, którzy będą też mogli przedstawić swój pomysł w trakcie wysłuchania publicznego w europarlamencie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • JodekMordka, 2014-04-02 21:16:50

  Do EWA: Całkowicie się zgadzam z Tobą Ewo. Podam mój przykład: ja mieszkam w podobnym lokalu w niewielkim budynku z tym, że moi rodzice wespół z innymi lokatorami na własny koszt odbudowali po wojnie budynek częściowo zburzony (mam pare cudem ocalałych rachunków), przejęty przez „skarb państwa (nie... wiem czyjego)”, przez pięćdziesiąt lat niby przez nich zarządzany a de facto pozostawiony na pastwę losu ( w międzyczasie przez nas skromnymi środkami konserwowany), następnie pod nasza presją wzięty pod zarząd nieruchomości komunalnych (liczyliśmy na poprawę) a teraz nie chcą nam tych mieszkań odsprzedać. Boję się ,że zadziała sposób opisany przez żydowskiego historyka Normana Finkelsteina (znienawidzonego przez swoich ziomków) w książce pt.” Holocaust Industry”. Tytuł polski „Przedsiębiorstwo Holokaust”. Przedsiębiorstwo Holokaust - Teza obrazująca pogląd, iż holokaust w ostatnich latach stał się dochodowym biznesem, z którego zyski czerpią przede wszystkim Żydzi niepokrzywdzeni bezpośrednio przez zbrodnie hitlerowskie. Odzyskują pieniądze nawet tam gdzie im się nie należą. Polecam stronę: piszę fonetycznie ponieważ link nie wyświetli się; trzy razy w-kropka-naszawitryna-kropka-pl-ukośnik-ksiazki-dolny podkreślnik-12-kropka-Hania-Tania-Mania-Lonia.  rozwiń
 • EWA, 2013-11-13 12:22:11

  pierwsza zmiana legislacyjna - to zabronic lamania praw najemcow kwaterunkowych-komunalnych w duzych miastach - jest to nagminnie przez samorzady i urzedniczych glupkow lamane prawo obywatelskie - a i sady w Polsce orzekaja skandalicznie!!!!!!! zawsze na niekorzysc pokrzywdzonych przez hochsztaplero...w! zmiana prawa lokalowego i niech panstwo (jesli porobilo tak drakonskie glupie ustawy po transformacji "ustrojowej" w Polsce) przejmie tak zwane przez przestepcow "dlugi" najemcow" - to jest skandal, zeby krasc prawa wykupu lokali , a potem jeszcze kazac placic za najem bez umowy!!!! w naszym kraju to idioci wymyslili i idioci stosuja wobec Bogu ducha winnych najemcow skarbu panstwa z ktorym to ponad pol wieku temu nakazano podpisywac "umowy najmu" - chory kraj? - nie chorzy wykonawcy glupich ustaw, ktore nalezy zmienic i oglosic amnestie w stosunku do zadluzonych najemcow panstwowych lub popanstwowych!!!!!  rozwiń
 • Czytelnik, 2013-11-13 09:57:42

  Ble, ble, w Polsce milion osób złożyło wniosek o referendum. I co? POlitycy wiedzą lepiej niż ciemny lud.