PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Myślenic chcą mieć głos

  • PAP    10 sierpnia 2010 - 18:02

Grupa mieszkańców Myślenic (woj. małopolskie) przedstawiła we wtorek projekt uchwały, na mocy której mieszkańcy gminy mogliby występować z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Pomysłodawcy liczą, że zostanie ona wprowadzona w życie przez radę miasta.
Jeden z pomysłodawców akcji Rafał Kudas poinformował we wtorek, że zgodnie z opracowanym projektem z inicjatywą uchwałodawczą w Myślenicach mogłaby występować grupa 300 mieszkańców. Wszystkie tego typu dokumenty miałyby być konsultowane z komisją statutową rady miasta i radcą prawnym.

- To element budowania społeczeństwa obywatelskiego i społecznej odpowiedzialności obywateli za swoje miasta - wyjaśnił Kudas.

Przypomniał, że na poziomie państwa obywatele mają możliwość składania do Sejmu projektów ustaw, pod warunkiem zebrania pod nimi co najmniej 100 tysięcy podpisów. Na poziomie samorządów rozwiązanie takie można wprowadzić stosowną uchwałą rady miasta. Do tej pory skorzystało z tego kilkanaście miast w całym kraju.

- Naszym zdaniem każdy samorząd, który sobie ceni zdanie obywateli, powinien taki zapis wprowadzić - podkreślił pomysłodawca inicjatywy w Myślenicach.

We wtorek projekt uchwały inicjatywy uchwałodawczej został przekazany burmistrzowi i przewodniczącemu rady miasta Myślenic. Jej inicjatorzy podkreślają, że akcja ma charakter czysto obywatelski, nie jest związana z żadnym ruchem politycznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.