PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy podlaskiego zadecydują o samorządowej kasie

  • PAP    13 marca 2013 - 17:31
Mieszkańcy podlaskiego zadecydują o samorządowej kasie

Ponad 17 tys. głosów oddali mieszkańcy podlaskiego na różne projekty w ramach inicjatywy budżetu obywatelskiego, podjętej przez samorząd województwa podlaskiego. Do podziału było w sumie 100 tys. zł.
Pieniądze pochodzą z budżetu województwa podlaskiego. Według władz samorządowych, Podlaskie jest pierwszym województwem w kraju, które zdecydowało się na taki projekt.

W głosowaniu oddano ponad 17 tys. ważnych głosów na 25 zgłoszonych projektów - poinformował w środę na konferencji prasowej w Białymstoku członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek. Jak zauważył, jest to "imponująca liczba głosujących".

Czytaj też: 8 kryteriów budżetu obywatelskiego

Do realizacji zostały wybrane cztery projekty, które uzyskały największą liczbę głosów.

Najwięcej głosów, blisko 5 tys., zdobył projekt Parlamentu Studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego wartość to 30 tys. zł. Dzięki pieniądzom ma powstać studencka telewizja internetowa, która będzie promować różne inicjatywy studentów z całego regionu.

Mieszkańcy województwa zdecydowali, że z budżetu obywatelskiego zostanie też zorganizowany wojewódzki turniej gry komputerowej "FIFA 2013", który otrzymał ponad 4 tys. głosów oraz wsparty blisko 3,4 tys. głosów festiwal "Rock na Bagnie". Oba projekty będą kosztować w sumie 60 tys. zł.

Czwartym projektem na zwycięskiej liście jest wniosek Pogotowia Kulturalno-Społecznego o stworzenie murali i instalacji artystycznych w ramach festiwalu Original Source Up To Date Festival w Białymstoku, który uzyskał ponad 1,5 tys. głosów. Projekt wart jest 50 tys. zł. Jednak - jak zauważył Piorunek - projekt był czwarty, co do liczby oddanych na niego głosów i w budżecie obywatelskim na tę inicjatywę zostało 10 tys. zł.

Do udziału w inicjatywie obywatelskiej zgłoszono różne projekty o charakterze kulturalnym, sportowym, naukowym bądź turystycznym, których realizacja mieści się w kompetencjach samorządu województwa. Wartość każdego projektu nie mogła przekroczyć 50 tys. zł, a głosować można było na dwa z nich.

Piorunek powiedział, że inicjatywa budżetu obywatelskiego wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno ze strony organizacji pozarządowych jak i osób głosujących. Dodał, że "wyzwolił" aktywność wśród organizacji, które musiały zgłosić wniosek, zabiegać o głosy, aby następnie móc działać przy realizacji projektu.

Piorunek zapowiedział, że w przyszłym roku zarząd województwa będzie chciał przeprowadzić ponownie taką inicjatywę obywatelską. Jednak na razie nie wiadomo, ile pieniędzy mogłoby być przeznaczonych wówczas na ten cel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.