PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy powinni kształtować lokalne prawo

  • AT    24 września 2013 - 16:38
Mieszkańcy powinni kształtować lokalne prawo

Do 30 września można zgłosić się do jesiennej akcji Masz Głos, Masz Wybór. W tym roku jej uczestnicy, wspierani przez Fundację Batorego, spróbują zmienić statuty gmin w ten sposób, by nawet „zwykli" mieszkańcy mogli kształtować lokalne prawo i przedkładać własne projekty uchwał.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to szansa na wykorzystanie kompetencji mieszkańców do rozwiązania gminnych problemów.

- Zaledwie kilkanaście procent spośród polskich gmin daje mieszkańcom możliwość zgłaszania projektów uchwał. Zmieńmy to razem tej jesieni - zachęca Joanna Załuska, dyrektor programy Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Czytaj też: Nie wierzą, że mają wpływ na politykę lokalną

Projekty mieszkańców mogą dotyczyć np. wieloletnich inwestycji, gospodarowania odpadami, opłat za parkowanie, czy honorowego obywatelstwa miejscowości. W wielu miejscowościach władze obawiają się czy jest to rozwiązanie zgodne z prawem jako, że nie ma zapisów mówiących wprost na ten temat.

Jednak zdaniem eksperta, profesora Huberta Izdebskiego z Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzanie takiego uprawnienia nie narusza żadnego z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, Konstytucji RP ani żadnego innego aktu normatywnego i w związku należy uznać je za dozwolone. W gminach gdzie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest zapisana w statucie często ilość podpisów konieczna do jej zgłoszenie praktycznie blokuje wszystkie projekty.

- Zależy nam na tym by stosowanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej stało się standardem we wszystkich polskich gminach. Do wspólnych działań zapraszamy mieszkańców miast, miasteczek, wsi, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne - mówi Joanna Załuska.

Tym, którzy zgłoszą się do 30 września organizatorzy akcji Masz Głos, Masz Wybór oferują mailowe i telefoniczne wsparcie  koordynatorki zadania, porady prawnika, wzory niezbędnych pism oraz materiały promocyjne do wykorzystania podczas realizacji zadania.

Najbardziej zaangażowani uczestnicy mają również szansę wyróżnienia podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
Formularz rejestracyjny znaleźć można tutaj. www.maszglos.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2013-09-25 09:59:08

    Jest to bardzo cenna inicjatywa, godna jak najszerszego wsparcia. Od skuteczności tego typu inicjatyw bez przesady zależy rozwój Polski. My Polacy mamy trudności z wzięciem spraw w swoje ręce. Oddajemy je (swój los) na cztery lata, często w ręce osób kompletnie nie przygotowanych do służby publiczne...j, wykorzystujących władzę dla siebie i swojego otoczenia. Uchwały mieszkańców to wstęp do samorządności, której jeszcze nie ma.  rozwiń