Mieszkańcy powinni kształtować lokalne prawo

Do 30 września można zgłosić się do jesiennej akcji Masz Głos, Masz Wybór. W tym roku jej uczestnicy, wspierani przez Fundację Batorego, spróbują zmienić statuty gmin w ten sposób, by nawet „zwykli" mieszkańcy mogli kształtować lokalne prawo i przedkładać własne projekty uchwał.
Mieszkańcy powinni kształtować lokalne prawo

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to szansa na wykorzystanie kompetencji mieszkańców do rozwiązania gminnych problemów.

- Zaledwie kilkanaście procent spośród polskich gmin daje mieszkańcom możliwość zgłaszania projektów uchwał. Zmieńmy to razem tej jesieni - zachęca Joanna Załuska, dyrektor programy Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Czytaj też: Nie wierzą, że mają wpływ na politykę lokalną

Projekty mieszkańców mogą dotyczyć np. wieloletnich inwestycji, gospodarowania odpadami, opłat za parkowanie, czy honorowego obywatelstwa miejscowości. W wielu miejscowościach władze obawiają się czy jest to rozwiązanie zgodne z prawem jako, że nie ma zapisów mówiących wprost na ten temat.

Jednak zdaniem eksperta, profesora Huberta Izdebskiego z Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzanie takiego uprawnienia nie narusza żadnego z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, Konstytucji RP ani żadnego innego aktu normatywnego i w związku należy uznać je za dozwolone. W gminach gdzie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest zapisana w statucie często ilość podpisów konieczna do jej zgłoszenie praktycznie blokuje wszystkie projekty.

- Zależy nam na tym by stosowanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej stało się standardem we wszystkich polskich gminach. Do wspólnych działań zapraszamy mieszkańców miast, miasteczek, wsi, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne - mówi Joanna Załuska.

Tym, którzy zgłoszą się do 30 września organizatorzy akcji Masz Głos, Masz Wybór oferują mailowe i telefoniczne wsparcie  koordynatorki zadania, porady prawnika, wzory niezbędnych pism oraz materiały promocyjne do wykorzystania podczas realizacji zadania.

Najbardziej zaangażowani uczestnicy mają również szansę wyróżnienia podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
Formularz rejestracyjny znaleźć można tutaj. www.maszglos.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jest to bardzo cenna inicjatywa, godna jak najszerszego wsparcia. Od skuteczności tego typu inicjatyw bez przesady zależy rozwój Polski. My Polacy mamy trudności z wzięciem spraw w swoje ręce. Oddajemy je (swój los) na cztery lata, często w ręce osób kompletnie nie przygotowanych do służby publiczne...j, wykorzystujących władzę dla siebie i swojego otoczenia. Uchwały mieszkańców to wstęp do samorządności, której jeszcze nie ma. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2013-09-25 09:59:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU