PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Rudy Śląskiej zdecydują o budżecie

  • PAP    12 lipca 2013 - 16:10
Mieszkańcy Rudy Śląskiej zdecydują o budżecie

Mieszkańcy Rudy Śląskiej zdecydują na co wydać 2 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Propozycje mogą zgłaszać od poniedziałku do końca sierpnia - poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta. Zwycięskie inwestycje zostaną wybrane w głosowaniu.
Pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy cztery okręgi wyborcze. Za kryterium przyjęto liczbę mieszkańców zamieszkującą dany okręg.

Pierwszy okręg, w skład, którego wchodzą dzielnice Ruda, Godula, Orzegów i Chebzie będzie miał do podziału 623 tys. zł; drugi okręg obejmujący dzielnice Wirek, Nowy Bytom, część Czarnego Lasu - 448 tys. zł; trzeci z dzielnicami Halemba, Bielszowice i kolejną częścią Czarnego Lasu otrzyma 506 tys. zł, a czwarty z Bykowiną i Kochłowicami - 423 tys. zł.

"Kwoty te mogą być przeznaczone na jeden lub na kilka projektów w danej dzielnicy, w zależności od tego, jaki będzie wynik konsultacji z mieszkańcami" - poinformowano w piątek.

Propozycje inwestycji, które mieszkańcy chcieliby zrealizować w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego, można składać od poniedziałku do końca sierpnia.

Czytaj też: Budżet obywatelski ma przyszłość

Wnioski można przesyłać do Urzędu Miasta listownie, mailem na adres - urzad@rudaslaska.pl, bądź składać w Biurze Obsługi Mieszkańców. Wypełnione wnioski z propozycjami inwestycji można również zostawiać m.in. w filiach Biblioteki Miejskiej.

Każde zgłoszenie powinno być podpisane przez co najmniej 15 mieszkańców. Miasto chce w ten sposób "zaktywizować mieszkańców poszczególnych dzielnic".

Weryfikacja wniosków potrwa do 25 września. Specjalny zespół oceni je pod względem merytorycznym, prawnym i finansowym. "Chodzi o to, aby realizacja potencjalnej inwestycji mieściła się w zakresie zadań, które określa ustawa o samorządzie gminnym. Ponadto odrzucane będą te propozycje, których koszty realizacji przewyższają zabezpieczone na ten cel środki" - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Wyłonione przez komisję propozycje zostaną wybrane w plebiscycie, który potrwa od 27 września do 14 października. W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej powyżej 16 lat. Głosy będzie można wrzucać do urn.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 18 października. Do 15 listopada zwycięskie propozycje zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na 2014 rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.