Mieszkańcy sami podzielą gminę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 14-07-2011
  • drukuj
Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie utworzenia nowej gminy może wystąpić grupa co najmniej 15 obywateli.
Mieszkańcy sami podzielą gminę

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy, które pozwalają obywatelom na inicjowanie referendów w sprawie utworzenia, połączenia czy podziału gmin, w których mieszkają – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Miasta i gminy zmieniają granice

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego w tej sprawie może wystąpić grupa co najmniej 15 pełnoletnich obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy.

Czytaj też: Referendum w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego

W trakcie głosowania członkowie wspólnoty samorządowej odpowiedzą na pytania związane z proponowanymi zmianami w podziale terytorialnym. Jeżeli pomysł uzyska ich aprobatę, rada gminy będzie miała obowiązek wystąpienia do Rady Ministrów z wnioskiem o wydanie rozporządzenia, które wdroży proponowane zmiany.

Referendum nie może się odbyć, gdy z analiz przeprowadzonych przez wojewodę będzie wynikało, że po zmianie granic gmina będzie osiągała zbyt niskie dochody podatkowe. Do głosowania nie dojdzie także wtedy, gdy gmina w zmienionych granicach będzie zajmowała zbyt mały obszar.

Dotąd przepisy nie przewidywały trybu wprowadzania zmian w podziale terytorialnym kraju z inicjatywy mieszkańców. Granice gmin były zmieniane jedynie na mocy rządowych rozporządzeń i na wniosek zainteresowanej tym rady gminy – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU