PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Śląska wypowiedzą się w sprawie metropolii

  • MIW    15 marca 2016 - 16:34
Mieszkańcy Śląska wypowiedzą się w sprawie metropolii
Miasta Górnego Śląska łączy Drogowa Trasa Średnicowa. Czy połączy też związek metropolitalny? (Fot. : www.gios.gov.pl)

• Konsultacje społeczne ruszają w Katowicach i Rudzie Śląskiej.
•Samorządowcy namawiają mieszkańców do poparcia związku metropolitalnego. 
• Bez rozporządzeń wykonawczych do ustawy nic z tego jednak nie wyniknie. A tych nie ma.
W miastach Górnego Śląska rozpoczynają się właśnie konsultacje społeczne w sprawie utworzenia na terenie tutejszej aglomeracji związku metropolitalnego. Możliwość taką daje przyjęta w październiku ubiegłego roku przez sejm ustawa o związkach metropolitalnych. W grudniu wstępną wolę utworzenia metropolii wyrazili prezydenci miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym, a następnie stosowne uchwały intencyjne przyjęły rady 24 gmin regionu, zamieszkałych przez ponad 2 miliony ludzi. Teraz we wszystkich gminach zainteresowanych przystąpieniem do związku muszą się odbyć konsultacje społeczne. Po ich zakończeniu rady miast będą musiały podjąć uchwałę w sprawie zgody na przystąpienie do metropolii, a ich prezydenci złożyć do Rady Ministrów wniosek o utworzenie związku metropolitalnego.

Od rozpoczęciu konsultacji społecznych poinformowały Katowice i Ruda Śląska – w stolicy województwa rozpoczną się one 25 marca i trwać będą do 8 kwietnia, natomiast w Rudzie Śląskiej wystartują 16 marca i trwać będą do 6 kwietnia. W obu przypadkach swoje głosy mieszkańcy mogą przesyłać pocztą elektroniczną, bądź za pomocą papierowego formularza, który można będzie pobrać w wybranych punktach miasta. Samorządowcy z Katowic i Rudy Śląskiej apelują do mieszkańców, by wzięli udział w konsultacjach i powiedzieli „tak” dla metropolii.

- Metropolia nie stanowi zagrożenia dla odrębności naszych miast – wprost przeciwnie - otworzy nowe perspektywy i będzie szansą na milowy krok w rozwoju. Siła tkwi we współpracy. Większy może więcej – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Utworzenie metropolii to dla nas ogromna szansa na rozwój. Chodzi tu o naprawdę duże pieniądze, które trafią do miast tworzących metropolię, wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale na zadania, które w imieniu miast realizować będzie metropolia. Będzie to 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota nawet 240 mln zł. Co ważne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów - dodaje wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.
Niezależnie od tego jakim zainteresowaniem cieszyć się będą konsultacje i jakim zakończą się wynikiem (raczej można założyć, że z okazji do wyrażenia swej opinii skorzystają głównie zwolennicy takiego rozwiązania) klucz do utworzenia związku metropolitalnego znajduje się w rękach premier rządu RP.

To właśnie do Rady Ministrów prezydenci zainteresowanych miast muszą złożyć wniosek o wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia związku metropolitalnego. Aby taki związek mógł powstać 1 lipca (czyli faktycznie zacząć funkcjonować od 1 stycznia) rozporządzenie powinno zostać wydane do końca kwietnia.

Taki scenariusz jest jednak coraz mniej prawdopodobny. Tym bardziej, że nadal brakuje rozporządzeń wykonawczych do ustawy, które określałyby trybu postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku oraz zakresu dokumentów, które należy do niego dołączyć. GZM już dwa razy apelował o ich wydanie, ale jak do tej pory nic z tych apeli nie wyniknęło.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.