PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Sosnowca zdecydowują, na co wydać 3 mln zł

  • PAP    19 marca 2014 - 16:04
Mieszkańcy Sosnowca zdecydowują, na co wydać 3 mln zł

- 3 mln zł przeznaczą w 2015 roku władze Sosnowca na przedsięwzięcia realizowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Zakończyły się już konsultacje społeczne, pierwsze propozycje inwestycji mieszkańcy będą mogli składać w połowie tego roku.
Środki w wysokości 3 mln zł zostaną rozdysponowane pomiędzy siedem obszarów odpowiadających w przybliżeniu okręgom wyborczym. Proponowane obszarom kwoty wahają się od ok. 360 tys. zł do ok. 510 tys. zł. Kryterium przy ustalaniu kwot była powierzchnia oraz liczbę mieszkańców zamieszkującą dany obszar.

Czytaj też:  Takie będą budżety polskich miast w 2014 roku

Według Michała Starzyńskiego z biura prasowego Urzędu Miejskiego, w połowie roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły na inwestycje, które mogą dotyczyć m.in. naprawy drogi, budowy ścieżki rowerowej czy rewitalizacji parku.

"Następnie w lipcu i sierpniu urzędnicy zweryfikują te pomysły pod względem formalnym i merytorycznym. Sprawdzą czy inwestycję da się zrealizować i czy koszty w projekcie zostały prawidłowo oszacowane. Te projekty, które przejdą weryfikację zostają ogłoszone i poddane pod glosowanie mieszkańców, a następnie zrealizowane w 2015 roku" - poinformował Starzyński.

Lista projektów inwestycyjnych powinna być znana we wrześniu.

Pomysł budżetu partycypacyjnego, zwanego też obywatelskim, zastosowany ćwierć wieku temu w brazylijskim Porto Alegre, w Polsce znajduje coraz więcej naśladowców. Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski, był w 2011 r. Sopot. W jego ślady poszły m.in.: Wrocław, Gliwice, Elbląg, Płock, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Karpacz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.