PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Starachowic głosują na projekty do budżetu obywatelskiego

  • PAP    3 listopada 2014 - 13:52
Mieszkańcy Starachowic głosują na projekty do budżetu obywatelskiego

Do 7 listopada potrwa głosowanie nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego Starachowic (Świętokrzyskie), który będzie realizowany w 2015 r. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 74 zadań, dotyczących m.in. remontów dróg i urządzania miejsc wypoczynku.
Władze Starachowic planują przeznaczyć na realizowany w mieście po raz pierwszy budżet partycypacyjny 1,2 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach Iwona Ogrodowska-Ogórek, mieszkańcy zgłosili 83 pomysły przedsięwzięć do realizacji.

Projekty zweryfikowała - pod względem formalnym, prawnym i kosztowym - komisja, złożona z przedstawicieli magistratu. Niektóre pomysły, dotyczące podobnych inwestycji na tym samym terenie, połączono w jedno zadanie. Pod głosowanie, które ruszyło w poniedziałek, poddano 74 projekty.

Dotyczą przede wszystkim inwestycji drogowych: poprawy nawierzchni jezdni, budowy chodników i skwerów. Propozycje zakładają także: budowę parkingów, boisk, placów zabaw, miejsc do odpoczynku i rekreacji dla seniorów oraz montaż osiedlowego monitoringu i oświetlenia ulic. Jedno z przedsięwzięć dotyczy budowy wodospadu przy tzw. odsłonięciu geologicznym, znajdującym się przy ul. Armii Krajowej. To skalna ściana z piaskowca - pomnik przyrody, nazywany "skałkami".

Czytaj też:  Po co miastom budżet obywatelski?

W myśl regulaminu budżetu obywatelskiego, zgłoszone pomysły mogły dotyczyć budowy lub remontu elementów infrastruktury miejskiej, a inwestycje musiały przyczyniać się do "pozytywnego rozwoju" Starachowic.

Miasto podzielono na cztery okręgi (z podobną liczbą mieszkańców). W każdym z nich będą realizowane projekty o szacunkowej wartości 300 tys. zł, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców.

Czytaj też: Budżety obywatelskie będą sterowane centralnie?

Starachowiczanie mają na oddanie głosów pięć dni - w wyznaczonych godzinach powinni się udać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lokalu, w którym zagłosują na jeden projekt. Wybierać mogą osoby zameldowane w mieście, które ukończyły 16 lat.

Ogłoszenie listy inwestycji, które mają być ostatecznie realizowane, nastąpi najpóźniej 14 listopada.

W 2015 r. budżet partycypacyjny będą realizowały jeszcze dwa świętokrzyskie samorządy: Kielce i Sandomierz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.