PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy stolicy o wydatkach dzielnic

  • PAP    17 lipca 2013 - 13:49
Mieszkańcy stolicy o wydatkach dzielnic

Od 2015 r. warszawiacy będą mogli współdecydować o wydatkach dzielnic. Łączna kwota środków, które będą rozdysponowane na projekty zgłoszone przez mieszkańców, to 0,5 – 1 proc. budżetu każdej z 18 dzielnic miasta. W sumie daje to kwotę 21 – 42 mln zł.
Projekty, które zostaną zrealizowane, w maju-czerwcu przyszłego roku wybiorą w głosowaniu sami mieszkańcy.

O przygotowaniach do prowadzenia tzw. budżetu partycypacyjnego podczas spotkania z dziennikarzami mówiła w środę prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Dzielnice są najbliżej obywateli, to są rzeczy, które dotyczą ich bezpośrednio. My zajmujemy się sprawami ogólnomiejskimi, dużymi, w związku z tym zdecydowałam, że (...) każda dzielnica będzie mogła tyle swojego budżetu przeznaczyć na to, czego chcą mieszkańcy" - zaznaczyła.

Dodała, że we wszystkich dzielnicach budżet taki ma zostać wprowadzony w roku 2015, ale już w tym, planując budżet na rok 2014, mogą one rozpoczynać własne programy pilotażowe.

Jak powiedziała Anna Petroff-Skiba z Centrum Komunikacji Społecznej ratusza, to dzielnice zdecydują, czy na projekty mieszkańców przeznaczą 0,5 czy 1 proc. swojego budżetu. Projekty, które zostaną zrealizowane, w maju-czerwcu przyszłego roku wybiorą w głosowaniu sami mieszkańcy.

Gronkiewicz-Waltz wyjaśniła, że finansowany w ten sposób może być każdy projekt, którego koszt nie przekroczy kwoty, jaką będzie dysponować dana dzielnica. „Pomysł na żłobek, rozbudowę żłobka, plac zabaw" - wyliczała.

Najwięcej środków będzie mogło w ten sposób rozdysponować Śródmieście - blisko 6 mln zł, Mokotów - około 5 mln zł oraz Wola i Praga Południe - po ok. 4 mln zł, a najmniej Wesoła i Rembertów - po kilkaset tysięcy złotych.

W 2012 r. mieszkańcy współdecydowali o budżecie Domu Kultury Śródmieście. Z czterech wariantów budżetu wybrany został ten, który zakłada zwiększenie środków na zajęcia i warsztaty - kosztem wydarzeń repertuarowych. Na podstawie wybranego wariantu i rekomendacji zgłoszonych przez mieszkańców zespół DKŚ przygotował szczegółowy program na 2013 rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.