PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Świebodzic zdecydują, na co wydać pieniądze

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    28 marca 2013 - 11:37
Mieszkańcy Świebodzic zdecydują, na co wydać pieniądze

Wyremontować chodnik, urządzić plac zabaw, a może zorganizować duży festyn osiedlowy? – świebodziczanie sami zaproponują, na co chcieliby wydać budżetowe pieniądze w przyszłym roku.
Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz postanowił część kwoty przeznaczyć na wydatki, wskazane bezpośrednio przez mieszkańców Świebodzic.

- Budżet partycypacyjny stosowany jest w wielu miastach, chcemy więc także umożliwić społeczeństwu naszego miasta zadecydowanie, jak wydać część publicznych pieniędzy - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

- Nie będzie to duża kwota, ale z pewnością pozwoli na zrealizowanie dwóch-trzech zadań, wskazanych bezpośrednio przez mieszkańców - dodał.

Projekt potrwa kilka miesięcy. Mieszkańcy już niebawem otrzymają do swoich skrzynek pocztowych druk, na którym będą mogli zaproponować pomysł na inwestycję lub remont; takie zgłoszenie będzie można również wysłać drogą elektroniczną. Termin ich przesyłania to koniec lipca 2013.

Zadania zaproponowane przez mieszkańców zostaną zweryfikowane - przede wszystkim pod kątem możliwości formalnoprawnych - trzeba będzie sprawdzić, czy zadanie nie dotyczy np. powiatu albo prywatnej nieruchomości.

Gdy pomysł mieszkańców będzie wymagał współdziałania z innymi jednostkami, to takie współdziałanie burmistrz zainicjuje. Jeśli okaże się, że zaproponowane zadanie będzie mogła w pełni wykonać gmina, powstanie lista propozycji i w drugim etapie świebodziczanie będą na nie oddawać głosy. Propozycje, które otrzymają największe poparcie społeczne, zostaną wpisane do budżetu na 2014 rok.

Te zadania, które nie znajdą się w grupie wybranych, nie trafią do kosza - będą brane pod uwagę do realizacji w następnych latach.

Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej miasta oraz w Gazecie Świebodzickiej.

Budżet partycypacyjny to mechanizm umożliwiający mieszkańcom bezpośredni wpływ na sposób wydawania części pieniędzy publicznych. Oznacza świadome współdecydowanie mieszkańców o sprawach całej miejscowości i swojej okolicy.

Integruje lokalne społeczności, wzmacnia poczucie sprawiedliwości związane z podziałem funduszy publicznych, rodzi nowy typ odpowiedzialności mieszkańców za dobro wspólne jakim jest miejsce, w którym żyją.

Korzystnie wpływa także na edukację obywatelską, polepsza relacje na linii władza - obywatel, zwiększa świadomość związaną z regułami rządzącymi funkcjonowaniem samorządów i samorządności lokalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.