PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Tarnowa mogą hodować krowy czy świnie w mieście? Jest wyrok WSA

  • KDS    22 lutego 2018 - 14:38
Mieszkańcy Tarnowa mogą hodować krowy czy świnie w mieście? Jest wyrok WSA
Kontrowersyjny zapis mówił o zakazie utrzymywania zwierząt gospodarskich na obszarze miasta Tarnowa na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej. (fot.pixabay.com)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził w środę (21.02) nieważność uchwały Rady Miasta w Tarnowie zakazującej utrzymywania zwierząt gospodarskich na obszarze miasta. 
  • W lutym 2016 r Rada Miasta przyjęła regulaminu utrzymania czystości i porządku w Tarnowie.
  • Zabroniono w nim „utrzymywania zwierząt gospodarskich na obszarze miasta Tarnowa na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej”.
  • Teraz krakowski WSA stwierdził nieważność podjętej uchwały. Skargę w tej sprawie złożył także Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Zdaniem RPO zapis ten przekraczał granice upoważnienia ustawowego, czym naruszał konstytucyjne zasady prawidłowej legislacji. Dlatego zdecydował się wnieść o stwierdzenie nieważności tego przepisu. Swoją decyzję tłumaczył tym, że kwestionowany przepis nie mieści się w delegacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Stanowi ona m.in., że regulamin ma określać zasady dotyczące „wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach” - czytamy w komentarzu zamieszczony na stronie internetowej RPO. 

W jego opinii, Rada mogła wprowadzić zakaz wyłącznie na określonych obszarach miasta. Rzecznik powołał się m.in. na uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 czerwca 2017 r. (sygn. II OSK 991/17) .

- Wynika z niego, że w regulaminie należy określić zarówno wymagania ws. utrzymywania zwierząt na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, jak i zakaz ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach. Dopiero zawarcie w regulaminie obu tych kwestii czyni zadość delegacji ustawowej - wyjaśnia RPO.

Jak dodaje, gdyby uznać dopuszczalność takiego zakazu, to wtedy pozbawiony znaczenia prawnego byłby zapis o określeniu wymagań utrzymywania zwierząt na terenach wyłączonych z produkcji. Zdaniem RPO oznacza to zatem, że ustawa nakazuje zapisanie w regulaminie również przesłanek dopuszczalności utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej. 

Warto przypomnieć, że od wyroku WSA przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.