PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Tarnowa mogą zgłaszać projekty w ramach budżetu partycypacyjnego

  • PAP    19 sierpnia 2013 - 16:31
Mieszkańcy Tarnowa mogą zgłaszać projekty w ramach budżetu partycypacyjnego

- Mieszkańcy Tarnowa w woj. małopolskim do 8 września mogą zgłaszać projekty do sfinansowania w przyszłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego. Decyzją prezydenta miasta Ryszarda Ścigały budżet drugiej edycji programu został zwiększony do 3 mln zł.
Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują już niektóre miasta.

Jak wyjaśniła w poniedziałek rzecznik tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, mieszkańcy mogą zgłosić każdą inicjatywę, która przyczyni się do pozytywnego rozwoju miasta. Może to być budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury miejskiej czy działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców oraz wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym czy sportowym. Wartość pojedynczego zadania nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Czytaj też: Budżet zadaniowy potrzebuje instrukcji obsługi

Propozycje mogą zgłaszać do 8 września, oraz na nie głosować, mieszkańcy Tarnowa posiadający czynne prawo wyborcze, a także tarnowianie, którzy ukończyli 16 lat i posiadają Tarnowską Kartę Miejską w wersji Premium.

Zgłoszeń będzie można dokonywać na specjalnym formularzu. Jest on dostępny na stronie internetowej www.tarnow.pl oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Zgłoszenia można dokonać również przez internet, w tym przy użyciu Tarnowskiej Karty Miejskiej, przesyłając wypełniony formularz na adres budzetobywatelski@ umt.tarnow.pl.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona 22 września.

O wyborze projektów do realizacji zadecydują mieszkańcy miasta w drodze bezpośredniego głosowania, które potrwa od 1 do 7 października. Głosować będzie można w punktach informacyjnych przy ul. Nowej i Mickiewicza, na stronie internetowej budzetobywatelski. umt.tarnow.pl za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej oraz poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Tarnowa karty do głosowania.

Czytaj też: Jak wyglądają budżety regionów?

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 17 października, tak aby możliwe było ich uwzględnienie w projekcie budżetu na 2014 r. Zrealizowane zostaną te projekty, które otrzymają największa liczbę głosów.

Zgodnie z regulaminem przedsięwzięcia, które nie wejdą do przygotowywanego budżetu, a uzyskają co najmniej 50 proc. głosów oddanych przez mieszkańców zamieszkałych na terenie osiedla, którego dotyczył zgłoszony projekt, zostaną ujęte w budżecie na kolejny rok.

W pierwszej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybrali osiem projektów o łącznej wartości 2 mln zł. W sumie na zaproponowane projekty oddano ponad 22 tys. głosów, z czego prawie 4 tys. okazało się nieważnych.

Najwięcej głosów, ponad 2,4 tys., oddano na modernizację ulic na os. Westerplatte. Drugie miejsce zajął projekt "Czar rodzinnych spotkań", polegający na utworzeniu miniparku rekreacyjno-sportowego przy ul.Sanguszków 32. Trzecie miejsce zajęła budowa skweru aktywności miejskiej (skatepark i mała architektura) przy Pałacu Młodzieży.

Na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: Tarnowskie Centrum Seniora - Międzypokoleniowy Biegun Ciepła; wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wiśniowej, Poziomkowej, Czereśniowej, Harasymowicza; zakup urządzeń ogrodowych na plac zabaw dla dzieci przy przedszkolu nr 19 na ul. Paderewskiego 24; współorganizacja ogólnopolskiej edycji rozgrywek minimistrzostw - Deichmann 2013 oraz "Aspiranci" - program promujący młodych lokalnych artystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.