PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy złożą własne projekty uchwał

  • PAP    16 stycznia 2013 - 12:28
Mieszkańcy złożą własne projekty uchwał

Jest szansa, że mieszkańcy Częstochowy będą mogli wreszcie składać w radzie miasta własne projekty uchwał.
Prawie półtora roku po ustanowieniu przez radnych Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej powstał bowiem projekt regulaminu, który określa całą procedurę.

"To swoista mapa drogowa wskazująca, jak należy poruszać się w procedurze Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej" - powiedział autor projektu Marcin Maranda, radny Wspólnoty Samorządowej. Podkreślił, że treść regulaminu uwzględnia uwagi zgłoszone przez radnych innych klubów. Dokument powinien być głosowany na najbliższej sesji rady, zaplanowanej na 31 stycznia.

"To prawda, że trwało to wszystko zbyt długo, za co pozostaje mi przeprosić mieszkańców i związkowców. Nie mam jednak sztabu prawników do pomocy, konsultacje z radnymi też trwały" - wskazał Maranda.

"Lepiej późno niż wcale, chciałoby się powiedzieć. Nam ten regulamin nie jest potrzebny, ale dobrze, że powstał, bo dzięki niemu mieszkańcy poznają ścieżkę postępowania, nie będą gubić się w gąszczu przepisów" - powiedział z kolei szef częstochowskiej „S" Mirosław Kowalik.

Mimo braku regulaminu częstochowska Solidarność złożyła niedawno projekt, w którym domagała się obniżenia diet częstochowskich radnych. Do projektu związkowcy dołączyli podpisy ok. 1,5 tys. osób i - powołując się na inne przepisy - doprowadzili do poddania projektu pod głosowanie. Ostatecznie radni nie zgodzili się jednak na obniżenie swych diet.

Zgodnie z projektem inicjatywa uchwałodawcza będzie przysługiwała grupie co najmniej 10 obywateli, którzy powinni wybrać swojego pełnomocnika. Złożony przez grupę inicjatywną projekt, musi poprzeć podpisami co najmniej tysiąc mieszkańców. Na dostarczenie podpisów grupa inicjatywna ma 60 dni. Propozycja regulaminu stanowi też, że nie można przedkładać projektu w tej samej sprawie częściej niż raz na rok.

W sierpniu 2011 r. częstochowska rada zdecydowała, że nie tylko prezydentowi i radnym przysługuje prawo składania projektów uchwał. Radni przyznali je też mieszkańcom - przynajmniej „na papierze". Przez kilkanaście miesięcy był to martwy akt prawny, brakowało bowiem przepisów określających procedurę Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.