PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie dla młodych: Nowe przepisy mają ułatwić zakup mieszkania

  • pt    14 czerwca 2017 - 12:07
Mieszkanie dla młodych: Nowe przepisy mają ułatwić zakup mieszkania
Szacuje się, że zmienione przepisy umożliwią pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu ok. 4 tys. gospodarstwom domowym (fot. Pixabay)

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w ramach programu MdM, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.
Celem nowelizacji jest umożliwienie przeznaczenia wszystkich środków, określonych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, na wypłaty młodym ludziom.

Jak tłumaczy MiB, obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków gdy osiągną one 95 proc. poziomu limitu, powoduje niewykorzystywanie funduszy w całości - mimo ciągłego dużego zainteresowania potencjalnych beneficjentów.

Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu.

Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 r. osiągnie poziom 100 proc. limitu. Od następnego dnia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, banki wstrzymają przyjmowanie wniosków.

Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia 2017 r., co oznacza ogłoszenie informacji o wznowieniu przyjmowania wniosków z terminem wypłaty wsparcia w 2017 roku najpóźniej 16 sierpnia i wznowienie przyjmowania wniosków przez banki od dnia następnego.

Szacuje się, że zmienione przepisy umożliwią pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu ok. 4 tys. gospodarstwom domowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.