PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus w gestii premiera, a przestrzeń publiczna dla ministra kultury

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 10:45
Mieszkanie plus w gestii premiera, a przestrzeń publiczna dla ministra kultury
Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym Mieszkanie plus. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym Mieszkanie plus, a sprawy związane z estetyką przestrzeni publicznej będą należały do kompetencji ministra kultury i dziedzictwa narodowego - zakłada nowela ustawy o działach administracji rządowej, którą uchwalił Sejm.
  • Ustawa realizuje dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa, w szczególności z programem Mieszkanie plus.
  • Koordynacja spraw związanych z polityką mieszkaniową będzie zadaniem prezesa Rady Ministrów.
  • W związku z tą nowelizacją "absolutnie nie będzie żadnych nowych sekretarzy stanu, czy podsekretarzy stanu".

W piątek za przyjęciem noweli głosowało 261 posłów, przeciw było 148. Od głosu wstrzymało się 4 posłów.

W czwartek w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, prezentując projekt, zaznaczył, że realizuje on dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa w szczególności z programem Mieszkanie plus.

- Ten program - jak premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał - jest warunkiem pomyślnego rozwoju społeczno-gospodarczego, stąd prezes Rady Ministrów przykłada do niego tak duże znaczenie - mówił.

Dodał, że reszta działań operacyjnych związanych z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem leży w kompetencjach Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wskazał, że równie "istotną potrzebą społeczną jest dbałość o ład i estetykę przestrzeni publicznej". - W dotychczasowym stanie prawnym estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie o działach administracji rządowej, co powodowało niejasność, co do właściwości ministrów w tym obszarze - kontynuował.

- Istnieje potrzeba intensyfikacji działań ukierunkowanych na dbałość o estetykę przestrzeni w ścisłej koordynacji z pozostałymi elementami polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu - wyjaśnił Dworczyk.

Powiedział, że w tym celu w nowelizacji proponuje się, by kształtowanie estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego weszło w kompetencje ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Z kolei - jak dodał - koordynacja spraw związanych z polityką mieszkaniową będzie zadaniem prezesa Rady Ministrów. Podkreślił, że jest to "niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego".

- Koordynacja polityki mieszkaniowej poprzez zastosowanie mechanizmów organizacyjnych, rekomendacji finansowych czy też niezbędnych zmian legislacyjnych pozwoli na zrealizowanie istotnego zadania rządu. Prezes Rady Ministrów będzie wykonywał te kompetencje za pomocą narzędzi dostępnych w systemie prawa - powiedział szef kancelarii premiera. Poinformował, że "dodatkowo przy prezesie Rady Ministrów (...) zostanie powołany organ pomocniczy, który będzie wspierał premiera w tych działaniach koordynacyjnych i monitoringu".

Dworczyk zadeklarował, że w związku z tą nowelizacją "absolutnie nie będzie żadnych nowych sekretarzy stanu, czy podsekretarzy stanu".

Proponuje się, by przepisy weszły w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.