PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion do podziału przez mieszkańców Gostynia

  • AW    10 czerwca 2014 - 21:20
Milion do podziału przez mieszkańców Gostynia

Milion złotych z budżetu Gminy Gostyń na rok 2015 zostanie przeznaczony na zadania zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców. Pieniądze przeznaczone na drugą edycję budżetu obywatelskiego będą trzykrotnie wyższe. Jeszcze latem tego roku mieszkańcy gminy będą mieli okazję zgłosić projekty, które ich zdaniem samorząd powinien zrealizować.
W gostyńskim magistracie ruszyły już prace nad przygotowaniem drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Pierwszym krokiem jest zmiana uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Gostyń. Dopiero zmiany w tym dokumencie pozwolą na realizację prawdziwie obywatelskiego budżetu, w myśl którego to sami mieszkańcy w głosowaniu wybierają, ich zdaniem, najatrakcyjniejsze pomysły.

Prawdopodobnie w sierpniu ruszy nabór projektów. Na zgłaszanie swoich pomysłów mieszkańcy będą mieli miesiąc. Następnie po weryfikacji wszystkich propozycji wszyscy pełnoletni mieszkańcy gminy będą mieli możliwość zdecydowania w głosowaniu, który projekt powinien zostać wcielony w życie. O szczegółach dotyczących tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego będziemy na bieżąco informować na stronie www.gostyn.pl.

W ubiegłym roku mieszkańcy po raz pierwszy mieli możliwość zaproponować zadania, które ich zdaniem powinny zostać wykonane. Wpłynęły 24 propozycje na kwotę znacznie przewyższającą wysokość budżetu obywatelskiego na rok 2014. I to właśnie dzięki mieszkańcom, którzy skorzystali ze swojego prawa czynnego udziału w konstruowaniu budżetu, dziś w Gostyniu korzystają mieszkańcy z bezpłatnej komunikacji miejskiej, mogą poćwiczyć na siłowni zewnętrznej przy ul. Leszczyńskiej czy w klubie aktywności fizycznej.

W ramach budżetu obywatelskiego jeszcze w tym roku powstaną nowe miejsca parkingowe na ul. Górnej, unowocześniona zostanie gostyńska biblioteka, a w mieście pojawią się nowe słupy ogłoszeniowe.

Gdy w budżecie Gostynia na ten rok pojawiła się możliwość sfinansowania innych pomysłów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego, zapadła decyzja o modernizacji dwóch ulic w staromiejskiej części naszego miasta - ul. Kościelnej i ul. Przy Farze. Wybudowane zostanie także oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej do Goli.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.