PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion złotych na zmiany w polskich miastach. Można zgłaszać pomysły

  • MIW    16 marca 2016 - 14:46
Milion złotych na zmiany w polskich miastach. Można zgłaszać pomysły
Do wzięcia jest pięć grantów o wartości 100 tys. zł każdy oraz dwadzieścia mikrograntów o wartości 25 tys. każdy. (Fot. www.mf.gov.pl)

• Będą granty m.in. na renowację zaniedbanych obiektów i tworzenie obszarów zielonych.
• Propozycje mogą zgłaszać organizacje, ruchy miejskie, fundacje i wspólnoty.
• Czas na zgłaszanie propozycji mija 4 kwietnia, a wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu.
Pięć grantów o wartości 100 tys. zł każdy oraz dwadzieścia mikrograntów o wartości 25 tys. każdy. W sumie milion złotych do wzięcia. Tyle wynosi pula w programie Lechstarter, jednej z największych akcji społecznych, mających na celu inspirowanie mieszkańców polskich miast do wprowadzenia pozytywnych zmian w miejskim otoczeniu. Ich propozycje mogą zgłaszać organizacje, ruchy miejskie, fundacje, wspólnoty lub inny podmioty mające osobowość prawną.

Pomysły powinny dotyczyć jednego z czterech wskazanych obszarów tematycznych:

Promujemy technologie – rozwijanie nowoczesnych technologii służących podnoszeniu jakości życia w miastach
Zazielenianie – tworzenie obszarów zielonych w mieście
Zmieniamy na ładne – renowacja lub adaptacja nieatrakcyjnych czy zaniedbanych obiektów
w mieście
Łączymy ludzi - tworzenie przestrzeni społecznych, miejsc spotkań miejskich społeczności

Pomysły można zgłaszać do 4 kwietnia. Po pomyślnym przejściu weryfikacji formalnej, zgłoszone projekty podlegać będą ocenie jury. Tworzą go eksperci od funkcjonalności i estetyki miejskiej oraz nowych technologii: Teresa Latuszewska-Syrda (Fundacja Urban Forms), Grzegorz Marczak (Antyweb.pl), Grzegorz Młynarski (Fundacja Kwiatki Bratki) oraz Filip Springer (reportażysta i fotograf).

Jury, kierując się kryterium kreatywności, oryginalności, powszechnej dostępności oraz możliwie najszerszego zakresu oddziaływania i pożyteczności dla mieszkańców, dokona oceny jakości zgłoszonych wniosków i zadecyduje o dopuszczeniu projektów spełniających te wymogi do etapu internetowego głosowania.

Te zaś rozpocznie się 27 kwietnia na stronie programu Lechstarter. W tym momencie wszystko zależeć będzie już od tego, na ile lokalne społeczności będą w stanie zmobilizować się i zachęcać do głosowania na projekty z ich najbliższego otoczenia. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca.

Jak informują organizatorzy akcji osoby, które mają ciekawy pomysł, ale nie są częścią organizacji pozarządowej, sformalizowanego ruchu miejskiego czy podmiotu prawnego w innej formie, mają możliwość poinformowania o programie tego typu podmiotów znajdujących się w najbliższej okolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.