PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na inicjatywy obywatelskie

  • PAP    27 listopada 2013 - 16:20
Miliony na inicjatywy obywatelskie

Rada Ministrów przyjęła w środę Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, z którego finansowane są działania organizacji pozarządowych; program będzie finansowany z budżetu państwa, wydatki na ten cel mają wynieść 60 mln zł rocznie.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

Z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) finansowane są działania sektora pozarządowego.

Czytaj też: Kiepsko z inicjatywą uchwałodawczą w gminach 

Jednym z głównych założeń Programu FIO na lata 2014-2020 jest wyrównanie szans organizacji pozarządowych w zakresie terytorialnym, wzmocnienie ich potencjału oraz obszarów wsparcia. Program umożliwi realizację zadań publicznych szczególnie małym i młodym organizacjom, które dysponują niewielkimi środkami finansowymi. Dotacje będą przekazywane na etapie przystępowania do realizacji projektów. Rozszerzenie działalności FIO aż do 2020 r. pozwoli również organizacjom odpowiednio projektować finansowe ramy działalności.

Program będzie finansowany z budżetu państwa, przewiduje się, że wydatki na ten cel wyniosą 60 mln zł rocznie. W poprzedniej edycji programu finansowanie zostało ustalone na kwotę nie mniejszą niż 60 mln zł rocznie.

W latach 2005-2007 działał rządowy program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, w 2008 r. w rezerwie celowej budżetu państwa były przeznaczone środki na tę działalność, a w latach 2009-2013 funkcjonował Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Od przyszłego roku funkcjonował będzie w nieco zmodyfikowanej formule.

FIO jest skorelowany z najważniejszymi dokumentami strategicznymi i programowymi, m.in. Strategią Europa 2020, która jest długofalowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej sprzyjającym włączeniu społecznemu. FIO umożliwi także realizację jednego z głównych projektów Strategii Europa 2020, czyli programu zakładającego powstawanie nowych umiejętności i zatrudnienia w zakresie zwiększenia potencjału partnerów społecznych i rozwoju dialogu społecznego w rozwiązywaniu problemów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Kmieć., 2013-11-28 15:34:30

    Dzień dobry. Finał ciężkiej i "cichej pracy"mieszkańców którzy naprawdę chcą mieszkać u siebie, bez względu na orientacje polityczna.Lokalne Inicjatywy Mieszkańców dziękują polskiemu Parlamentowi za środową Uchwałę FIO Warto było. teraz czas na 'lokalne działanie" Podziękowanie szc...zególne Pani minister Elżbiecie Bieńkowskiej i Organizatorom I,II, III Europejskiego kongresu MSP. Przyszły Inwestor ( w Partycypacji) z Lokalnej Inicjatywy Mieszkańców(LIM) - Budowa Fabryki- 1000 miejsc pracy. "nauka-biznes- samorząd-wsparty oddolną lokalną inicjatywą mieszkańców - RAZEM DLA GOSPODARKI POLSKI. Inicjator LIM- Ryszard Kmieć.  rozwiń