PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na odbudowę zniszczeń po powodzi

  • malopolskie.pl    7 lutego 2011 - 13:07
Miliony na odbudowę zniszczeń po powodzi

20 milionów złotych otrzyma samorząd województwa małopolskiego z budżetu państwa w tym roku na usuwanie skutków powodzi. W sobotę, 5 lutego, wicemarszałek Roman Ciepiela w Krakowie odebrał promesę od ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera.
Minister Miller przyjechał do Krakowa, aby wręczyć promesy dla małopolskich samorządów. Region otrzyma 183 mln zł na odbudowę dróg, mostów i budynków komunalnych zniszczonych podczas powodzi. Pieniądze trafią do 170 samorządów (153 gmin, 16 powiatów oraz do samorządu województwa).

Szef MSWiA zaznaczył, że Małopolska jest pierwszym regionem, w którym, są wręczane w tym roku promesy. – Cieszę się, że państwo tak sprawnie wykorzystali środki przyznane w ubiegłym roku – mówił Jerzy Miller. Wyjaśnił, że przy przyznawaniu środków brano pod uwagę straty powodziowe z lat: 2008, 2009 i 2010. Dodał, że wysokość przyznanych pieniędzy była proporcjonalna do zasobności jednostki samorządu terytorialnego. Brano pod uwagę także pomoc udzieloną w trzech ostatnich latach.

Wicemarszałek Roman Ciepiela, w imieniu samorządu województwa, odebrał od szefa MSWiA promesę na 20 mln zł. W imieniu wszystkich samorządowców dziękował za przyznane środki oraz  sprawną i szybką pracę administracji państwowej. Roman Ciepiela zaznaczył, że kryteria podziału pieniędzy, przytoczone przez ministra, są sprawiedliwe.

Zwrócił jednak uwagę, że przy odbudowie poważnych szkód w infrastrukturze, jak w przypadku mostu w Zakliczynie, rok to za mało realizację zadania. Dlatego wicemarszałek zaapelował, aby przy ustalaniu zasad przyznawania środków z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wprowadzić możliwość finansowania zadań nie tylko w danym roku, ale w ciągu dwóch lat.

Pieniądze na usuwanie skutków powodzi pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Samorządy otrzymają dotacje po wyłonieniu wykonawców inwestycji i podpisaniu umów z wojewodą małopolskim. Muszą przeznaczyć otrzymane dofinansowanie na odbudowę tych obiektów, które zostały uwzględnione wcześniej w protokołach komisji wojewody ds. weryfikowania szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.