PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na usuwanie skutków powodzi w Głuchołazach

  • bad    28 lipca 2014 - 19:44
Miliony na usuwanie skutków powodzi w Głuchołazach

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wziął udział w spotkaniu dotyczącym koordynacji prac związanych z usuwaniem skutków majowej powodzi w gminie Głuchołazy.
To kolejne spotkanie z udziałem przedstawicieli zarządu województwa - Tomasza Kostusia i Antoniego Konopki, wojewody, starosty nyskiego i burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego.

Zakończono już usuwanie szkód i czyszczenie rzek. Kosztowało to około 250 tys. zł z budżetu państwa. To jednak dopiero początek prac na trzech potokach.

- Minister finansów podpisał decyzję o przekazaniu 5 mln zł na odbudowę 3 rzek Mora, Starynka-Potok Głuchołaski, Potok Gierałcicki, oraz prac na zbiorniku w Jarnołtówku - mówi marszałek Andrzej Buła.

Prace mają być kontynuowane także w przyszłym roku, bowiem straty na potokach oszacowano na 12 mln zł.

Czytej też: Świętokrzyskie: ponad 25 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Ogłoszono już przetarg na odbudowę koryta rzeki Starynka w Głuchołazach. Szacowany koszt około 2 mln zł. Otwarcie ofert za tydzień. Dziś zostanie ogłoszony przetarg na odbudowę brzegów Mory, w miejscowościach Sławniowice, Burgrabice. Szacunkowa wartość 2 mln zł. Zakończenie prac jeszcze w tym roku.

Trwają też prace związane z budową nowego mostu wraz z odbudową drogi wojewódzkiej 411 w miejscowości Głuchołazy zniszczonych w wyniku powodzi.

Czytej też: Blisko 420 tys. zł pomocy dla poszkodowanych w Głuchołazach

Komisja ds. szacowania skutków powodzi określiła szkody na kwotę 8 661 000 zł, natomiast Komisja weryfikacyjna Wojewody Opolskiego zmniejszyła wartość strat do 7 568 000 zł. Wniosek w dniu 21 lipca 2014 roku został wysłany do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Obecnie oczekujemy na promesę, w której ostatecznie będzie potwierdzona wielkość środków jakiem otrzymamy na usuwanie skutków powodzi. Termin zakończenia prac związanych z odbudową drogi wojewódzkiej nr 411 - 15 grudnia 2014 roku - poinformowano.

Inwestycja obejmuje budowę nowego obiektu mostowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 411 na wysokości skrzyżowania z ul. Matejki w Głuchołazach na rzece Starynce oraz odbudowę zniszczonego odcinka drogi poniżej Głuchołaz, remont zatok autobusowych i przebudowę kanalizacji deszczowej na ulicy Bohaterów Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.