PARTNER PORTALU
  • BGK

Miller: przed wyborami samorządowymi raport ws. 49 województw

  • PAP    14 maja 2014 - 18:12
Miller: przed wyborami samorządowymi raport ws. 49 województw

Przed wyborami samorządowymi SLD zamierza przedstawić kompleksowy raport na temat powrotu do podziału administracyjnego Polski na 49 województw - powiedział w środę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) lider tej partii Leszek Miller.
Projekt "Polska x 49" SLD ogłosiło w styczniu. Działacze partii zapowiadali wówczas m.in. spotkania z mieszkańcami byłych miast wojewódzkich i ankietę o skutkach reformy administracyjnej z 1999 r.

Jak mówił w środę Miller, politycy SLD objechali wszystkie stolice byłych województw. "Rezultat był zgodny z oczekiwaniami SLD" - powiedział.

"Wszystkie miasta, które miały kiedyś status wojewódzki są bardzo zainteresowane zmianą podziału administracyjnego kraju. Uruchomiliśmy szereg zespołów eksperckich, zwłaszcza tych, które pracują nad odpowiedzią na pytanie, jak można sfinansować tę operację i ile ona będzie kosztowała" - podkreślił Miller.

Czytaj też: Czy rzeczywiście potrzebujemy 49 województw?

SLD chce powrotu do dawnego administracyjnego podziału kraju na 49 regionów, gdyż w ocenie partii obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków.

W styczniu Miller mówił, że "Polska od wielu lat rozwija się według koncepcji metropolitalnej, tworzenia kilku wielkich centrów wojewódzkich, czy ponad wojewódzkich, z widoczną szkodą dla mniejszych środowisk. Zwłaszcza tych, które przed reformą były siedzibą władz wojewódzkich". Informował wówczas, że według niego podział kraju na 49 województw mógłby zacząć funkcjonować w latach 2017-2018.

Miller odwiedził w środę Koszalin w ramach kampanii Sojuszu do Parlamentu Europejskiego. Spotkał się z sympatykami lewicy. Zachęcał do udziału w eurowyborach i głosowania na SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Myślący, 2014-05-14 19:42:08

    Panie Miller powrót do 49 województw jest słuszny i wskazany, bo to co zaprowadził AWS, to pomysł pod landy wyszykowany. Samorządy wprowadzone zostały przez widzimisię wyposażone, a to doprowadziło, że polskie społeczeństwo zostało podzielone.