PARTNER PORTALU
  • BGK

Mimo janosikowego poprawiają się finanse Mazowsza

  • AW    22 września 2014 - 18:54
Mimo janosikowego poprawiają się finanse Mazowsza

Fitch Ratings stwierdza stopniową poprawę sytuacji płynnościowej Województwa Mazowieckiego (BBB/ Perspektywa Negatywna), która od 2013r. była trudna. I to pomimo obowiązku województwa do dokonywania pełnych wpłat do budżetu państwa na część regionalną subwencji ogólnej („janosikowe”).
Obsługa zadłużenia w 2014r., w ocenie Fitch, nie powinna być zagrożona i zadłużenie bezpośrednie na koniec roku może być niższe niż 1,8 mld zł prognozowane przez nas w maju br.

Czytaj też: Mazowsze wzięło pożyczkę na janosikowe 

Fitch oczekuje, że nadwyżka operacyjna na koniec 2014r. nie będzie niższa niż 100 mln zł i będzie wystarczająca dla pełnej obsługi zadłużenia. Województwo prognozuje, że do końca roku pozostało mu do zapłaty jeszcze 52 mln zł kapitału i odsetek.

Fitch zakłada, że osiągnięcie nadwyżki operacyjnej w takiej wysokości jest możliwe ze względu na wzrost wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wynikający ze wzrostu gospodarczego oraz dzięki oszczędności wydatków wynikających z programu ostrożnościowego na lata 2014-2019. Dochody CIT, z udziałem powyżej 60% w dochodach operacyjnych, stanowią ich najważniejsze źródło.

Fitch uważa, że województwo ma nadal odpowiednią zdolność do finansowania obsługi zadłużenia i zadań własnych. Województwo w pełni uiściło sierpniową i wrześniową ratę „janosikowego" oraz w całości spłaciło zobowiązania wynikające z wykorzystania krótkoterminowej linii kredytowej o limicie 300 mln zł.

Województwo jest zobowiązane do dokonywania pełnych wpłat w ramach „janosikowego" pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2014r., który stwierdza, że mechanizm naliczania wysokości wpłat przez województwa na „janosikowe" jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Wpłaty te stanowią 35% wydatków operacyjnych Województwa i są największym elementem wydatków operacyjnych.

Niemniej jednak województwo ma nie zapłacone kwoty „janosikowego" (kapitał i odsetki) za 2013-2014 w wysokości 285 mln zł, co wywołuje presję na jego płynność. Będą one spłacone z dwóch pożyczek z budżetu państwa, z czego pierwsza na kwotę 246 mln zł została przyznana na początku września 2014r. i przekazana do budżetu państwa na częściową spłatę „janosikowego".

Zdaniem Fitch druga pożyczka z budżetu państwa będzie niższa niż agencja wcześniej zakładała (150 mln zł) i może wynieść maksymalnie 100 mln zł. Zadłużenie bezpośrednie na koniec roku może wtedy wynieść około 1,7 mld zł, czyli umiarkowane 82% dochodów bieżących i być niższe niż prognozy Fitch z maja br. Ostateczna decyzja o przynaniu drugiej pożyczki i jej wysokości będzie ogłoszona w październiku 2014r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.