PARTNER PORTALU
  • BGK

Miniprzedszkola droższe dla gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 sierpnia 2010 - 06:46
Miniprzedszkola droższe dla gmin

Małe przedszkola, w których uczy się 25 dzieci, będą musiały od przyszłego roku zapewniać im bezpłatną opiekę nie przez 20 godzin tygodniowo, ale przez 5 godzin więcej.
Od 2011 r. zwiększy się minimalny tygodniowy wymiar zajęć w punktach i zespołach wychowania przedszkolnego. Oznacza to większe wydatki dla gmin na ich utrzymanie. Taką zmianę zakłada przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt rozporządzenia w sprawie organizacji tzw. innych form wychowania przedszkolnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt przewiduje, że w publicznych i w prywatnych małych przedszkolach minimalna liczba zajęć wyniesie jak do tej pory 3 godziny dziennie. Zwiększy się za to minimalny tygodniowy wymiar zajęć. Będzie on zależeć od liczby dzieci uczęszczającej do danej placówki.

W grupie 3-12 dzieci wyniesie 12 godz., w grupie 13-16 dzieci tygodniowa liczba zajęć będzie wyższa o 3 godz., a w grupie 17-20 dzieci będzie to 20 godz. zajęć tygodniowo. Najwięcej, bo aż 25 godz. zajęć tygodniowo będą musiały zapewnić te placówki, do których będzie chodziło 25 dzieci. Obecnie najwyższy minimalny wymiar zajęć wynosi 20 godz. tygodniowo.

Gminy jako organy prowadzące miniprzedszkola będą mogły wprowadzić większy wymiar zajęć niż ten określony w przepisach. Resort edukacji wylicza, że liczba godzin zajęć w punktach i zespołach zwiększy się o 2,13 godz. tygodniowo, co w skali roku będzie kosztować gminę więcej o 3,8 tys. zł (na jedną placówkę).

Aby pokryć wyższe koszty, gminy od 1 września będą mogły pobierać od rodziców opłaty za udział dziecka w zajęciach, które są organizowane powyżej 5 godziny pobytu. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. nr. 148, poz. 991). Do końca sierpnia publiczne placówki nie mogą tego robić, taką możliwość mają tylko prywatne mini przedszkola – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.