PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister będzie powoływał członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej?

  • PAP/JS    8 lutego 2017 - 18:36
Minister będzie powoływał członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej?
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa to organ odwoławczy od decyzji wojewodów w przedmiocie komunalizacji mienia (fot. Sejm/twitter)

Uproszczenie procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej zakłada rządowy projekt nowelizacji przepisów dotyczących samorządu terytorialnego.
Klub PSL nie wziął udziału w debacie.

"Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa to organ odwoławczy od decyzji wojewodów w przedmiocie komunalizacji mienia. Celem nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych jest dostosowanie jej do Konstytucji RP z 1997 r. i uproszczenie procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej" - czytamy w uzasadnieniu.

"Obecnie przewodniczący i członkowie Komisji powoływani są przez premiera, co powoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia w przypadku każdej zmiany w składzie komisji" - napisano. W projekcie zaproponowano, aby skład komisji powoływał i odwoływał minister właściwy ds. administracji publicznej. W ustawie określony ma być jedynie skład liczbowy komisji.

Propozycję, aby to minister nie premier powoływał i odwoływał członków komisji krytykowali posłowie PO i Nowoczesnej. "Wojewodowie podlegają bezpośrednio ministrowi, więc odwołania od ich decyzji powinny być rozpatrywane przez organ wyższy, czyli premiera" - powiedział poseł Jacek Protas (PO).

Wątpliwości posłów klubów PO i Nowoczesnej budzi też zapis, że członek komisji powinien dawać rękojmię prawidłowych działań komisji. "Wpisujecie konieczność, że członek komisji musi dać rękojmię prawidłowych realizacji zadań komisji (...) Członkowie SKO muszą wykazać się niekaralnością. Członek Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej może być karalny, ale musi być lojalny" - powiedział Marek Sowa (Nowoczesna).

PO i Nowoczesna zgłosiły wnioski mniejszości. Chcą m.in., aby skład komisji powoływał premier. Nowoczesna proponuje, aby członkiem komisji nie mogła być osoba skazana prawomocnym wyrokiem orzeczonym za przestępstwa popełnione z winy umyślnej.

Grzegorz Woźniak (PiS) podkreślał, że nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy do Konstytucji RP oraz upraszcza powoływanie członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej, dlatego jego klub wnioski o przyjęcie tego projektu.

Poparcie dla projektu wyraził także poseł klubu Kukiz'15 Stefan Romecki.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek powiedział, że wnioski mniejszości wydają się niepotrzebne. Zaznaczył, że wprowadzenie premiera do procedury powoływania członków komisji skomplikuje ten proces.

"Nikomu do głowy by chyba nie przyszło, by w skład takiego ciała powoływać osobę karaną. Jest wymóg 5-letniego zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych - z tego wynika, że ta osoba nie mogła być karana" - powiedział Chwałek.

Projekt zakłada, że skład komisji będzie powiększony z pięciu do sześciu członków, co - jak zaznaczono - jest niezbędne do utworzenia dwóch lub więcej trzyosobowych składów orzekających. W projekcie zaproponowano podniesienie o 20 proc. wynagrodzeń członków komisji - obecnie przewodniczący otrzymuje blisko 2,3 tys. zł miesięcznie, a członek komisji blisko 1,6 tys. zł miesięcznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.