PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister Błaszczak zapowiada konsultacje projektu metropolii warszawskiej

 • PAP/EM    2 lutego 2017 - 16:16
Minister Błaszczak zapowiada konsultacje projektu metropolii warszawskiej
Parlament będzie słuchał opinii mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych - mówi Mariusz Błaszczak (fot.:mswia.gov.pl)

Projekt dotyczący metropolii warszawskiej zakłada spójny rozwój całej metropolii. Będzie on konsultowany z mieszkańcami, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi – powiedział w czwartek (2 lutego) w Krakowie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Złożony w Sejmie projekt PiS zakłada, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

"Ten projekt dotyczący metropolii warszawskiej jest projektem poselskim, ale PiS od lat zajmowało się kwestią metropolii. My wychodzimy z założenia, że w Polsce są dwa obszary metropolitalne, jeden to Warszawa, a drugi to Śląsk" - powiedział Błaszczak i wyjaśnił, że "miejsca te wyróżnia liczba ponad 2 mln mieszkańców, przyjęta w literaturze dotyczącej metropolii".

"A więc rząd PiS przygotował projekt ustawy o metropolii śląskiej, i klub parlamentarny PiS zgłosił projekt o metropolii warszawskiej. To są naturalne tendencje rozwojowe miast, ja sam mieszkam w metropolii warszawskiej, chociaż nie w samej Warszawie" - podkreślił minister.

Jak zaznaczył, "tu chodzi o realizację tych podstawowych interesów zarówno mieszkańców stolicy, jak i mieszkańców miast okalających stolicę".

Czytaj też: Projekt o ustroju Warszawy: Intencją usprawnienie obszaru wokół stolicy

"Są trzy dziedziny, którymi zajmuje się metropolia. Tak będzie zarówno w przypadku metropolii śląskiej, jak również, mam nadzieję, metropolii warszawskiej. Jest to zagospodarowanie przestrzenne, transport i system drogowy. Chodzi o to, aby inwestycje dotyczące tych trzech dziedzin były spójne, żeby wpływały na spójny rozwój całej metropolii. I tylko tyle" - podkreślił minister SWiA.

Dodał, że "są to rozwiązania, które wykorzystywane są na całym świecie, w naszej części Europy tak jest w przypadku Pragi, Budapesztu". "Nie ma w tym nic nadzwyczajnego; to, że totalna opozycja jest zakodowana na nie, to wiemy, stąd te wszystkie próby podważenia zasadności przeprowadzenia tej ustawy" - powiedział.

"Oczywiście ona będzie konsultowana, parlament będzie słuchał opinii mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych. Ale przypomnę - nie ma sensu zawracania kijem Wisły. Tak to się dzieje na całym świecie, że rozrastają się miasta" - dodał minister.

Pytany przez dziennikarzy zapewnił, że "będą dodatkowe pieniądze, właśnie służące temu, żeby zrealizować te trzy zadania, które mają charakter metropolitalny: zagospodarowanie przestrzenne, układ drogowy i transport publiczny" dla metropolii śląskiej. "To jest przewidziane w projekcie ustawy. Oczywiście wszystko zależy od parlamentu, ale jestem głęboko przekonany o tym, że parlament w tej formie przyjmie projekt ustawy rządowej dotyczącej metropolii śląskiej i też jestem o tym przekonany, że projekt dotyczący metropolii warszawskiej też zostanie przyjęty" - zapowiedział minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • mag, 2017-02-03 09:02:35

  omw.um.warszawa.pl Gminy okołowarszawskie już realizują wspólne przedsięwzięcia. Prace na obszarem metropolitalnym trwały przeszło 2 lata. Są już efekty - wspólnie realizowane inwestycje i projekty społeczne. Bez krzyku, bez zmian ustrojowych i zamieszania wokół. Po co wyważać otwarte drzwi, kolejn...y raz wydawać publiczne pieniądze na konsultacje. Chyba, że to co zostało wypracowane jest nie do przyjęcia przez obecną władzę - bo patronat miało M.St. Warszawa.  rozwiń
 • Andrzej Dec, 2017-02-03 08:41:09

  To całe gadanie to oczywista przykrywka dla próby (obu nieudanej) przejęcia władzy w Warszawie. Szkopuł w tym, że jakieś rozwiązanie dla lepszego funkcjonowania obszaru metropolitalnego jest potrzebne. Tylko kompletnie nie takie, które pozbawia znaczenia prezydenta Warszawy, a nieproporcjonalnie du...że wpływy oddaje burmistrzom i mieszkańcom małych gmin. Jednak nie ma sie co dziwić, inaczej tej władzy by sie przejąć nie udało. Zemsta za porażki (w tym przypadku Jacka Sasina) pozostaje ważnym motorem działania polityków PiS.  rozwiń
 • suweren, 2017-02-03 08:33:30

  Konsultacje tak będą wyglądać jak przy reformie edukacji ... czyli WIELKIE POZORACJE PiS = PZPR i konsultacje ... koń się śmieje