PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Finansów odpowiada prezydent Warszawy: u nas zwolnień nie będzie

  • aw    26 sierpnia 2016 - 16:49
Minister Finansów odpowiada prezydent Warszawy: u nas zwolnień nie będzie
W ocenie Ministerstwa Finansów władze Warszawy powinny wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70 (Paweł Szałamacha, fot.PTWP)

• Ministerstwo Finansów nie stwierdza nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu ws. nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonej w Warszawie przy Placu Defilad (dawna ul. Chmielna 70).
• To odpowiedź resortu na oczekiwania Hanny Gronkiewicz- Waltz, która mówiła, że zwolnienia powinny objąć nie tylko pracowników ratusza ale i MF.
• Ministerstwo Finansów z satysfakcję przyjęło zapowiedź wstrzymania zwrotów nieruchomości w Warszawie.
- Postanowiłam o rozwiązaniu Biura Gospodarki Nieruchomościami i zwolnieniach dyscyplinarnych; oczekuję takich samych decyzji od Ministerstwa Finansów - poinformowała w piątek (26 sierpnia) na konferencji prasowej prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na odpowiedź resortu nie trzeba było długo czekać.

- Odnosząc się do postulatu Prezydent Miasta stołecznego Warszawy o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej urzędników zajmujących się sprawą nieruchomości położonej w Warszawie przy Placu Defilad (dawna ul. Chmielna 70) Ministerstwo Finansów informuje, że nie stwierdza nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu - czytamy w komunikacie na stronie internetowej resortu.

Resort podnosi, że  zakres kompetencji Ministra Finansów w sprawach dotyczących nieruchomości związanych z implementacją tzw. układów indemnizacyjnych obejmuje jedynie wydawanie decyzji deklaratoryjnych, co jest dokonywane na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. Nr 12, poz. 65).

- W dniu 11 lutego 2011 r. Ministerstwo Finansów przekazało do Biura Gospodarki Nieruchomościami UM st. Warszawy wykaz podmiotów, którym duńska administracja przyznała odszkodowania na podstawie układu indemnizacyjnego. W wykazie tym znajduje się informacja o przyznaniu odszkodowania Martinowi Holgerowi, bez wskazania mienia objętego odszkodowaniem - czytamy dalej.

W ocenie Ministerstwa Finansów władze Warszawy powinny w oparciu o tę informację wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70. Jednak BGN UM st. Warszawy wydało w 2012 r. decyzję o przyznaniu prawa do nieruchomości osobom, które wystąpiły z roszczeniami. Wydanie jej nie zostało poprzedzone uzyskaniem ostatecznego stanowiska Ministerstwa Finansów, które konsekwentnie informowało BGN UM st. Warszawy, że pozyskiwanie dokumentacji układu indemnizacyjnego z Danią trwa i że bez tej dokumentacji nie jest możliwe potwierdzenie odszkodowania.

Ministerstwo Finansów wyraziło satysfakcję z zapowiedzianego przez prezydent Warszawy wstrzymania zwrotów nieruchomości w Warszawie. W komunikacie resortu jest mowa o "nadziei, że kolejne decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości objętych układami indemnizacyjnymi będą uwzględniały informacje Ministerstwa Finansów wynikające ze zdobytych w ostatnich latach dokumentów archiwalnych".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-08-29 08:37:13

    I jak się ma to wielomilionowe złodziejstwo białych i niebieskich kołnierzyków, robione na dodatek w białych rękawiczkach, do niewątpliwego złodziejstwa prostych, czasem bardzo biednych ludzi? Tam miliony tu czasem tylko setki złotych.