PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister o bezpieczeństwie na stadionach

  • PAP    4 kwietnia 2011 - 13:13
Minister o bezpieczeństwie na stadionach

Specustawa o bezpieczeństwie imprez masowych da realne narzędzie, by Euro 2012 było w Polsce bezpieczne – powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Jak dodał, projekt ustawy zostanie zaprezentowany we wtorek. Szef resortu sprawiedliwości wziął w poniedziałek udział w otwarciu w Gryficach zmodernizowanej siedziby tamtejszego sądu rejonowego.

W związku z zaplanowanymi na przyszły rok w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w Polsce trwają prace nad przygotowaniem pakietu zmian w prawie, który pozwoliłby w sposób skuteczniejszy walczyć z pseudokibicami i bandytami stadionowymi.

Chodzi m.in. o umożliwienie tzw. rozpraw odmiejscowionych (pseudokibice sądzeni byliby jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji) i wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych.

Ta ustawa to (...) dokładne pokazanie, co i w jakich obszarach można i należy zrobić” – podkreślił minister. „Jestem głęboko przekonany (...), że projekt specustawy MSWiA da realne narzędzie, że Euro 2012 będzie w Polsce bezpieczne” – podkreślił.

Jak dodał, z tego narzędzia będzie można korzystać, podnosząc bezpieczeństwo podczas organizacji innych imprez masowych. Kwiatkowski poinformował, że w projekcie znajdą się również rozwiązania, które wejdą w życie wcześniej niż w 2012 r., a które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo na stadionach.

„Nikt z nas nie jest zwolniony z czuwania nad bezpieczeństwem na stadionach każdego dnia” – zaznaczył. „Swoje narzędzia” mają też kluby piłkarskie i PZPN – dodał.

Jak mówił, nie do przyjęcia jest, że w Polsce orzeczono ponad 1700 sądowych zakazów stadionowych, a około 170 klubowych. „Jest tu coś postawione na głowie. To przecież kluby wiedzą, kto jest kibicem, a kto bandytą stadionowym. Do tego nie trzeba całej procedury sądowej. Niech nikt nie wskazuje palcem na drugiego” – powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • GROSZ, 2011-04-04 15:21:38

    Cały czas tylko bezpieczeństwo i bezpieczeństwo...