PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister prosi burmistrzów o cierpliwość. "To nie jest tak, że od razu będą zauważalne rezultaty"

  • Parlamentarny.pl    11 sierpnia 2016 - 17:01
Minister prosi burmistrzów o cierpliwość. "To nie jest tak, że od razu będą zauważalne rezultaty"
Stawiamy na zrównoważony rozwój – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Fot. mr.gov.pl

• Jak przyznaje Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, byłe miasta wojewódzkie utraciły swoje funkcje.
• Jedną z przyczyn było to, że główna koncentracja działań i wsparcia z poziomu krajowego kierowana była do stolic województw.
• Rząd szykuje zmiany, ale na ich efekty trzeba będzie poczekać kilka lat.
Rząd chce odchodzić od modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego. Ale samorządowcy mówią, że mniejsze ośrodki, szczególnie wiejskie, cały czas są zaniedbywane i nie widać zmian.

– Wsparcie dla większych ośrodków zostało już zagwarantowane w krajowych Programach Infrastruktura i Środowisko, Polska Wschodnia oraz w programach regionalnych. Brakuje natomiast konkretnych rozwiązań, działań dla miast średnich, mniejszych miasteczek, które często tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Następuje odpływ najbardziej zdolnych osób, które mogłyby tam pracować, prowadzić własną firmę czy zakładać rodzin - mówi dla Parlamentarny.pl Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak podkreśla, że na efekty prac rządu trzeba jeszcze poczekać - wójtowie i burmistrzowie odczują zapowiadane zmiany za kilka lat.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania rozwiązań dedykowanych mniejszym ośrodkom miejskim. Jeżeli z nich skorzystają, pojawią się konkretne, odczuwalne efekty. To nie jest tak, że po kilku miesiącach naszych intensywnych prac zmierzających do odchodzenia od modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, który nie sprawdził się w polskiej rzeczywistości, od razu będą zauważalne rezultaty - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jak dodaje, byłe miasta wojewódzkie utraciły swoje funkcje. Niektóre z uwagi na to, że główna koncentracja działań i wsparcia z poziomu krajowego kierowana była do stolic województw. Koncepcja metropolizacji realizowana była kosztem między innymi byłych miast wojewódzkich.

- Powiedzmy sobie szczerze, że o średnich miastach trochę jednak zapomniano, dlatego nasze działania będą skierowane głównie do nich - mówi Hamryszczak.

Cała rozmowa dostępna TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-08-12 12:29:06

    Polaryzacja to porządkowanie cech złożonych układów, w omawianym przypadku polskiego systemu gospodarczego, powiązanego z gospodarczym systemem Europy i świata. Dyfuzja to samorzutne przenikanie cząsteczek jednej substancji do drugiej, prowadzące do wyrównania stężenia, co w życiu gospodarczym może ...być bilansowaniem podaży pracy i popytu na pracę. Warszawa potrzebuje pracowników, a miasteczko x ma ich nadmiar, więc szukają pracy w Warszawie. Co Rząd chce robić? Póki co PKB jest mniejsze od planowanego.  rozwiń
  • koszałek, 2016-08-12 09:49:37

    Moim zdaniem minister mówi raczej o równomiernym /jednostajnym/ rozwoju, a nie zrównoważonym, w którym "potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie".