PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister wyznaczył pełnomocnika ds. utworzenia nowej gminy Grabówka

  • bad/PAP    15 września 2015 - 14:29

Minister Andrzej Halicki, w imieniu premier Ewy Kopacz, wręczył podczas wizyty na Podlasiu minister profesor Ewie Bończak–Kucharczyk akt powołania na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia nowej gminy Grabówka. Jej zadaniem będzie organizacja struktur nowego samorządu i przygotowanie pierwszych wyborów.
Gmina Grabówka, to kilka podbiałostockich wsi należących dotychczas do gminy Supraśl, w jej skład wejdą: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i Sowlany. Siedzibą władz będzie Sobolewo.

O powołanie gminy dopominała się grupa mieszkańców z tego terenu. Argumentowali, że miejscowości, które weszłyby w jej skład, są niedoinwestowane, a potrzeby mieszkańców tej części gminy - pomijane przez władze Supraśla. A - jak mówili - to właśnie ich część jest tą, która przynosi Supraślowi najwięcej dochodów z podatków.

W referendum mieszkańcy podzieleni

W maju tego roku władze Supraśla przeprowadziły referendum w sprawie podziału gminy, które, jako konsultacje społeczne, było niezbędne w procedurze wyrażenia opinii przez mieszkańców danego samorządu.

Referendum było ważne, większość osób biorących udział w głosowaniu opowiedziało się przeciw podziałowi, ale na terenie miejscowości mających wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość była za podziałem.

Podejmując w lipcu uchwałę o utworzeniu nowej gminy Rada Ministrów podkreśliła, że z analizy przeprowadzonej przez wojewodę podlaskiego wynika, iż utworzenie gminy nie będzie miało wpływu na poziom realizacji zadań publicznych w zakresie infrastruktury jak sieć wodociągowa, kanalizacja czy oświetlenie ulic, gdyż tereny przyszłej gminy już taką posiadają. Także dochody w nowej gminie byłyby wyższe od wymaganych w ustawie.

Prezentując pełnomocnika wojewoda podlaski Andrzej Meyer przypominał, że Ewa Bończak-Kucharczyk ma doświadczenie samorządowe i z pracy w administracji państwowej (była wiceprezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast - PAP).

Sama Bończak-Kucharczyk mówiła dziennikarzom, że dopóki gmina formalnie nie powstanie (stanie się to 1 stycznia) ma przygotować ją do funkcjonowania. M.in. poprzez przygotowanie uchwał w imieniu rady, która dopiero będzie wybrana.

"Potem przekazuje się pałeczkę nowowybranym organom, radzie i wójtowi i oni już dalej będą decydowali, jaki kształt ta organizacja gminy i działanie samej gminy przyjmie w przyszłości" - powiedziała.

Pytana o problemy w działalności nowego samorządu przyznała, że "gmina jest mała, ale wydaje się, że będzie prężna". Przyznała, że jeśli chodzi o finanse, to dopiero będzie przygotowywała projekt pierwszego budżetu gminy Grabówka.

Szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki mówił, że w nowej gminie jest ok. 8 tys. mieszkańców, choć biorąc pod uwagę osoby rzeczywiście tam zamieszkałe, może być to 9,5 tys. osób. Powiedział, że biorąc pod uwagę dochody na mieszkańca zarówno w nowej gminie, jak i gminie Supraśl, z której została wydzielona, ich dochody nie odbiegają od średniej województwa czy krajowej, a są nawet od tej średniej wyższe.

"Można powiedzieć, że to są dobre warunki do samodzielnego startu, z tą aktywnością społeczną, która tam (w gminie Grabówka) jest" - dodał minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Gość1, 2015-09-16 13:56:31

    Do gość : Tylko pozornie utworzenie nowej gminy będzie generować dodatkowe koszty. Z jakiegoś powodu mieszkańcy opowiedzieli się podziałem. Z poprawnościowa nie kierowali się chęcią zapewnienia posady i dobrego wynagrodzenie dla przyszłego Wójta. Dobre zarządzanie może spowodować, że udział Państwa ...i "Polaków z innych regionów" będzie mniejszy, niż w przypadku stanu obecnego. Ponadto trzeba mieć na uwadze standard i komfort życia mieszkańców. Skoro "dusili" się w obecnych strukturach i w czasach powszechnej obojętności potrafili się zjednoczyć podjąć społeczną inicjatywę, co zostało docenione.  rozwiń
  • gość , 2015-09-15 21:09:22

    Gmin nie powinno się finansować z zewnątrz, jeśli kilka gmin chce odrębnej gminy, za koszty funkcjonowania jej nie można obarczać innych mieszkańców Polski. Nie można ulegać jakiemuś Panu,który chce zarabiać dobrze jako wójt, na koszt Polaków z innych regionów. Dlatego nie zagłosuje na PO, bo &q...uot;tanie państwo" to było kłamstwo!!!  rozwiń