PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Cyfryzacji: Posłowie chcą zatrzymać likwidację resortu

  • Bartosz Dyląg    11 grudnia 2017 - 12:00
Ministerstwo Cyfryzacji: Posłowie chcą zatrzymać likwidację resortu
Co dalej z resortem cyfryzacji? (Anna Streżyńska, fot. Instytut Kościuszki/twitter)

Oficjalnie likwidacja nie została jeszcze ogłoszona.
• Od kilku tygodniu w korytarzach sejmowych mówi się o ewentualnej likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji. 

• Przeciwni takiemu rozwiązaniu są posłowie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

• W czwartek (7.12.) przyjęli w związku z tym dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie odstąpienia od zamiaru likwidacji resortu kierowanego dziś przez Annę Streżyńską.

 

- W dobie wyzwań gospodarczych i cywilizacyjnych skoordynowanie i przeprowadzenie profesjonalnego procesu cyfryzacji wymaga nie tylko utrzymania tego resortu, a wręcz wzmocnienia jego pozycji w rządzie. Podzielenie Ministerstwa Cyfryzacji i jego fragmentaryzacja stoi w sprzeczności z oczekiwaniami obywateli upowszechnienia usług administracyjnych, ograniczenia kosztów i czasu realizacji decyzji administracyjnych, zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz potrzebami gospodarczymi. To potencjalnie krok wstecz, zamiast rozwoju – czytamy w dezyderacie.

Czytaj też: System Rejestrów Państwowych: Rejestr PESEL bezpieczny? GIODO wątpi i ponagla ministerstwo cyfryzacji

Poseł PO Andrzej Halicki, były minister administracji i cyfryzacji przypomniał, że podstawą tego dezyderatu jest środowa wypowiedź minister Anny Streżyńskiej, że ministerstwo ulegnie zagładzie, a fragmentaryzacja resortu jest błędem, co okazało się po czasie, kiedy resort nie mógł implementować zaplanowanych projektów.

Za przyjęciem dezyderatu był także poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jego zdaniem obszar cyfryzacji łączył wszystkich posłów sejmowej komisji. – Dezyderat jest wyrazem uznania konieczności funkcjonowania takiego ministerstwa – podkreślił Arkadiusz Marchewka.

Jego zdaniem, jeśli informacje o likwidacji resortu potwierdzałby się, byłaby to nonsensowna decyzja i krok wstecz, a nie odpowiedź na wyzwania szybko rozwijającego się i scyfryzowanego świata. - Powinniśmy bronić roli i kompetencji resortu cyfryzacji, bo taka jest nasza rola jako posłów tej komisji – dodał.

Poseł Maciej Masłowski z Kukiz’15 podkreślił, że Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło w ostatnich dwóch latach wielki skok i należy dbać, by zostało ono w niezmienionej formie.

Poseł Wojciech Bakun z Kukiz’15 zwrócił uwagę na pewną inflację roli resortu cyfryzacji, odbieranie mu kolejnych uprawnień. Jego zdaniem zapowiedzi likwidacji resortu cyfryzacji są oznaką niezrozumienia etapu rozwoju, na jakim się znajdujemy.

– Droga, jaką przeszła Estonia, pokazuje, że taki resort powinien iść w kierunku obejmowania szerokim parasolem wszystkich innych resortów, jeżeli chodzi o budowę systemów informatycznych - powiedział Wojciech Bakun. - W tej chwili mamy do czynienia z ponad 4 tys. różnych systemów do obsługi administracji, milionowymi kosztami ich prowadzenia, niespójnością, defragmentacją danych.

Wojciech Bakun dodał, że Anna Streżyńska jako „niezależny specjalista do wynajęcia” realizowałaby te cele w budowie cyfrowej Polski w każdym rządzie.

Przeciwny dezyderatowi poseł PiS Witold Czarnecki zwrócił uwagę, że reagowanie komisji cyfryzacji na pojawiające się doniesienia medialne jest bezzasadne. – Dzisiaj sugerowanie, w jaki sposób pracować ma rząd, nie ma żadnych podstaw i wykracza poza działania, które są określone w pracach komisji – wyjaśniał Czarnecki. - Jesteśmy absolutnie za tym, by cyfryzacja miała silną pozycję i by rząd cyfryzację wzmacniał, w tym kierunku zmierzały działania rządu Beaty Szydło.

Przyjęciu dokumentu sprzeciwiał się także poseł PiS Janusz Szewczak. – Z moich informacji wynika, że decyzja o likwidacji tego resortu nie zapadła - powiedział Janusz Szewczak. – Warto chyba zaczekać, bo dzisiaj może to być odebrane jako gest polityczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Obywatel, 2017-12-11 18:36:32

    Jedyna Pani Minister która zasługuje na szacunek i zrozumienie. Jedyny Minister który cokolwiek zrobił pozytywnego przez dwa lata tych partackich rządów broszki. Reszta to wielkie nieporozumienie kompetencji i wiedzy w temacie danego Ministerstwa.