PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Finansów, Hanna Majszczyk: Uwagi do Programu 500+

  • pap/pt    28 stycznia 2016 - 13:34
Ministerstwo Finansów, Hanna Majszczyk: Uwagi do Programu 500+

Hanna Majszczyk (fot. Ministerstwo Finansów)

• Hanna Majszczyk: uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy.
• Zdaniem MF zwiększenie świadczeń może mieć "negatywny wpływ na podaż pracy", czyli część rodziców może zrezygnować z pracy.
Uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk, o krytycznej opinii resortu do programu 500+.

W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano opinię Ministerstwa Finansów, w której resort pisze, że nie może pozytywnie zaopiniować projektu "Rodzina 500 plus". Głównym powodem jest "znaczący wzrost wydatków budżetu państwa".

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu planowane wydatki wynoszą 17,272 mld zł, tymczasem w budżecie zaplanowano środki w wysokości 17,055 mld zł. MF w opinii wskazuje też, że zwiększenie świadczeń może mieć "negatywny wpływ na podaż pracy", czyli część rodziców może zrezygnować z pracy w związku ze zwiększeniem "transferów pieniężnych do rodzin".

Majszczyk powiedziała w czwartek PAP, że uwagi MF wzięły się stąd, iż projekt w niektórych miejscach wymaga "doprecyzowania i wyjaśnienia". "Mamy uwagi wyłącznie odnoszące się do wyjaśnienia pewnych rzeczy" - zaznaczyła.

"W uzgodnieniach międzyresortowych mieliśmy trochę inny projekt, niż ten co jest teraz, bo w międzyczasie był on uzgadniany ze strona społeczną" - powiedziała Majszczyk.

Zwróciła uwagę, że w budżecie na program 500+ jest w sumie ok. 17 mld zł i "jest to kwota w pełni uzgodniona z ministrem pracy". Dodała, że opinia MF jedynie zwraca uwagę, że program powinien się mieścić w tej kwocie.

"To wszystko nie są broń Boże w żadnym przypadku uwagi, które kwestionują program" - zapewniła.

Program "Rodzina 500 plus" przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. MRPiPS chce, by świadczenie byłom wypłacane od kwietnia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • lolek, 2016-12-18 02:31:55

    a jeśli mam 1 dziecko to ono jest jakieś inne???dlaczego Szydło mnie oszukała przed wyborami???
  • wreszcie zmiany, 2016-01-28 17:28:20

    -"negatywny wpływ na podaż pracy", czyli część rodziców może zrezygnować z pracy w związku ze zwiększeniem "transferów pieniężnych do rodzin".- Właśnie o to chodzi, by jeden z rodziców zajmował się dziećmi bez znacznej straty dochodów. A na rynek pracy będzie miało to bardzo... pozytywny wpływ (przy jednoczesnym zamknięciu rynku pracy dla Ukrainców). Wreszcie pod względem wydajności, poziomu płac i szacunku do pracownika będziemy się szybko zbliżać do Europy Zachodniej. Usuniete zostaną z rynku firmy, które poprzez wyzysk, częściowe zatrudnianie na czarno, destabilizują konkurencyjność efektywnych, innowacyjnych i uczciwych firm.  rozwiń