PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Finansów planuje rekordowy deficyt

  • PAP    22 sierpnia 2016 - 07:44
Ministerstwo Finansów planuje rekordowy deficyt

Planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. To o blisko 5 mld więcej niż planowano na ten rok. Fot. Pixabay.com

Minister finansów zaprojektował budżet z prawie 60-miliardową dziurą. To pierwszy projekt budżetu, za który ekipa PiS bierze pełną odpowiedzialność.
Deficyt urośnie, ale finanse będą pod kontrolą i nie narazimy się na krytykę Brukseli – pisze „Puls Biznesu”.

Według informacji uzyskanych przez „Puls Biznesu” planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. To o blisko 5 mld więcej niż planowano na ten rok.

Ministerstwo Finansów ma możliwość zaproponowania nowelizacji ustawy budżetowej, gdyby wyższy deficyt budżetowy stwarzał ryzyko, że cały sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotuje dziurę większą niż limity przyjęte w UE.

Na przyszły rok zaplanowano, że do kasy państwa wpłynie 324 mld zł, o ponad 10 mld zł więcej niż wynosi prognoza na ten rok. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną bez zmian, mają wzrosnąć o 11 proc. do 143 mld. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków. Przyszłoroczne dochody wesprze też umiarkowana inflacja.

„Puls Biznesu” zwraca uwagę na jednoczesny wzrost ekstra wydatków. Same świadczenia dla rodzin mają kosztować w skali roku 22,5 mld zł, a do tego trzeba dodać uszczuplenie wpływów do FUS o około 2 mld zł, które przyniesie zaplanowana na październik obniżka wieku emerytalnego. Do tego trzeba dodać podwyżki w budżetówce (1,4 mld zł) i kilka miliardów na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych.

W dokumencie, który 23 sierpnia będzie omawiany przez rząd, widać, że szef resortu finansów zdjął różowe okulary i obciął prognozy wzrostu PKB w tym i przyszłym roku, przyjmując, że gospodarka urośnie w tym roku o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. – zauważa „Puls Biznesu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • izraellancyncyn, 2016-08-22 13:36:32

    Już tresują Polaczków ,nie od dziś wiadomo że Polacy to idioci i wszystko łykną ,nawet niesprawdzone informacje ,co za dziwny naród pacanów
  • żal, 2016-08-22 08:18:20

    ZERO DEFICYTU!!! Zadłużać POLSKĘ tylko to potrafią nasi politycy niedługo deficyt w całości pójdzie na odsetki - bo nie dość, że nie ma kasy na spłatę chociaż jednej raty długu - to nie ma nawet kasy na ODSETKI !!! BRAWO! Odsetki płacimy z deficytu !!!