PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Finansów, podatek CIT: udziały JST za rok 2015

  • pt    1 marca 2016 - 10:42
Ministerstwo Finansów, podatek CIT:  udziały JST za rok 2015
Pierwszy Mazowiecki US w Warszawie (fot.us.warszawa.pl)

• Ministerstwo Finansów opublikowało dane za cztery kwartały 2015 r. dotyczące udziału JST w podatku dochodowym od osób prawnych.
• Największe dochody z tytułu udziału w CIT miało woj. mazowieckie.
Ministerstwo Finansów opublikowało dane za cztery kwartały 2015 r. dotyczące dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i udziału JST w podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z zestawienia, największe dochody z tytułu udziału w CIT miało woj. mazowieckie. Dla przykładu tylko z jednego urzędu skarbowego (II Mazowiecki US w Warszawie) wpłynęło do kasy regionu w 2015 roku ponad 530 mln zł .

Pod względem udziału w podatku CIT w czołówce krajowej jest też województwo dolnośląskie, woj. wielkopolskie oraz woj. śląskie.

Jeśli chodzi o gminy, jak łatwo się domyślić, najwięcej z CIT zgarnia Warszawa ze względu na liczbę firm mających tam swoją siedzibę. Tylko II Mazowiecki US w Warszawie przekazał do stołecznej kasy prawie 228 mln zł.

A to tylko część dochodów podatkowych, bo pieniądze spływają ze skarbówek z całego kraju. Dla przykładu: miasto Kraków zostało uwzględnione w pobieranych podatkach przez ponad 110 urzędów skarbowych, a miasto Płock z 55 urzędów. W przypadku niektórych urzędów dotyczy to pojedynczych podatników i kwot nie przekraczających 50 złotych.

CIT to jeden z tych podatków, w których mają swój udział samorządy. Udział jednostek samorządu terytorialnego w CIT wynosi 22,86 proc., w tym gmin – 6,71 proc., powiatów – 1,4 proc. oraz województw – 14,75 proc.

Informacja o udziałach JST w podatku CIT za IV kwartały 2015 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.