PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Finansów: przesunięcie terminu „centralizacji” rozliczeń VAT w samorządach

  • pt    16 grudnia 2015 - 12:19
Ministerstwo Finansów: przesunięcie terminu „centralizacji” rozliczeń VAT w samorządach

Jednostki budżetowe samorządów nie spełniają kryterium samodzielności, a tym samym nie mogą zostać uznane za podatników - fot.pixabay.com

Ministerstwo Finansów przychyliło się do próśb samorządów i i zdecydowało o przesunięciu na 1 stycznia 2017 r. terminu „centralizacji" rozliczeń w JST w zakresie podatku VAT.
- Mając na uwadze liczne postulaty dotyczące terminu obowiązkowej „centralizacji" rozliczeń w samorządach w zakresie podatku VAT, w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów oraz uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 r., podnoszone przez przedstawicieli środowiska samorządowego, Minister Finansów przychylił się do zgłoszonych postulatów i postanowił przesunąć termin, o którym mowa w pkt II Komunikatu z 29 września 2015 r., tj. z połowy 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. – czytamy w komunikacie na stronie resortu.

Jak informuje MF projekt aktu prawnego w tym zakresie zostanie w najbliższym czasie przekazany do konsultacji publicznych wraz z informacją o toczącym się procesie legislacyjnym i będzie dostępny w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny (RPL) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 29 września zdecydował, że jednostki budżetowe nie spełniają kryterium samodzielności, a tym samym nie mogą zostać uznane za podatników.

Zdaniem Trybunału, kryterium to powinno być stosowane zarówno względem podmiotów prywatnych jak i działających głównie w sferze publicznoprawnej. W efekcie gmina i jej jednostki budżetowe powinny być jednym podatnikiem dla celów VAT.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.