PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwo i posłowie za uproszczeniem odrolnienia małych działek

 • bad    21 marca 2014 - 13:13
Ministerstwo i posłowie za uproszczeniem odrolnienia małych działek

Ministerstwo Rolnictwa przychyliło się do poselskiej propozycji, by do odrolnienia działki mniejszej niż 0,5 ha, nie była potrzebna zgoda ministra. Jeśli przepisy zostaną zmienione, będzie to powrót do stanu sprzed półtora roku.
Od połowy 2013 roku na odrolnienie nawet najmniejszej działki klas I-III zgodę musi wydać sam minister rolnictwa. Decyzje o tych zmianach w prawie podejmowali posłowie tej samej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która dziś chce się z nich wycofać. Ministrem rolnictwa był wówczas Marek Sawicki.

Już kilka miesięcy po wejściu w życie przepisów zaostrzających procedury, posłowie przygotowali projekt nowelizacji przywracającej stan poprzedni. Do tej pory posłowie czekają na stanowisko rządu, prace nad projektem zawiesili. W czwartek ponownie zajęli się tą sprawą.

Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała posłów, że rząd nie zajął stanowiska w sprawie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

- Mam jednak upoważnienie, by przekazać, że minister rolnictwa popiera propozycje zawarte w projekcie - powiedziała Zofia Szalczyk.

Nie wszyscy członkowie komisji rozumieją decyzję, by wrócić do przepisów sprzed półtora roku.

- Ze zdziwieniem przyjmuję ten projekt ustawy. Za czasów ministra Marka Sawickiego jednogłośnie przyjęliśmy obowiązującą ustawę. Narzuca się, by projekt odrzucić w pierwszym czytaniu - powiedział poseł Artur Dunin z PO.

Odpowiedział mu Piotr Walkowski z PSL.

- Półtora roku temu, kiedy przyjmowana była ta ustawa, nie przewidzieliśmy jej skutków. Zgłaszają je dziś samorządy czy osoby, które nabyły działki w dobrej wierze, z myślą że przekształcą działki rolne na siedliskowe. Mamy tysiące takich przypadków, dlatego trzeba podjąć działania - wyjaśnił Piotr Walkowski.

Projekt nowelizacji skierowano do podkomisji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • Jadwiga, 2014-10-09 16:41:14

  Wies,powinna byc w zwartej zabudowie,wtedy jest latwiej planowac rozwoj polskiej wsi, drogi,chodniki dla pieszych,szkoly,przedszkola,dom kultury,knajpe czy kosciol.Polscy politycy poruszaja sie po swiecie i chyba maja oczy.Prosze zwrocic uwage jak wygladaja wioski w niemczech.Nikt takich bzdurnych ...ustaw jak np.zakaz odrolnienia dzialek polozonych juz centralnie w okolicach zabudowanych by nie podpisal.Przeciez nie chodzi o to zeby co 500 m. stal jeden dom  rozwiń
 • Polak, 2014-03-24 18:53:31

  Jak widzę takie wypowiedzi jak pana Artura Dunin - to coraz częściej myślę o wyjeździe z tego kraju. Jak można tak bezmyślnie wypowiadać się nie zgłębiając tematu. Czy pan Dunin przeanalizował ilu Polakom ta ustawa utrudniła życie? Ilu Polaków straciło swoje oszczędności? Ile osób zamiast domu pod m...iastem dla swoich dzieci ma mega kredyt i brak możliwości wyjścia z sytuacji, w którą ta ":wspaniała" ustawa je wpędziła? Może wypadałoby przyjrzeć się skutkom!  rozwiń
 • Jan, 2014-03-21 23:33:24

  Nie czekajmy na decyzje rządu. Oficjalna strona na fb: /ProsteOdrolnienie. Im nas więcej tym lepiej. Działajmy!