PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło nową wersję Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

  • Michał Wroński    23 listopada 2017 - 15:03
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło nową wersję Kodeksu urbanistyczno-budowlanego
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski (fot. mat. MIB)

Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa opublikowano dziś (23.11) nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Jak informuje, jest ona efektem prowadzonych konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
- Projekt powstał po analizie uwag zgłaszanych w toku konsultacji, w tym w ramach szeregu spotkań konsultacyjnych, seminariów i konferencji, angażujących zarówno przedstawicieli organów władzy publicznej, profesjonalistów, jak i zainteresowanych obywateli. Były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji prowadzone od września 2016 r – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj: Kodeks urbanistyczno-budowlany, Żuchowski: Ponad 3 tys. uwag do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Resort zastrzega, że przedstawiony dziś projekt Kodeksu (do pobrania w dziale „multimedia”) nie jest jeszcze wersją ostateczną, a wypracowane „rozwiązania systemowe” będą wymagać pracy redakcyjnej oraz dalszych dyskusji, dotyczących szczegółów przesądzających „o spójności i jednolitej interpretacji Kodeksu”. Dlatego też kolejnym krokiem w pracach nad Kodeksem mają być spotkania robocze z poszczególnymi resortami, przedstawicielami samorządów oraz środowisk profesjonalnych w celu wypracowania tych rozwiązań oraz symulacji ich zastosowania w praktyce. Ma to ułatwić formalny proces legislacyjny, w tym opiniowanie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz organy pomocnicze Rady Ministrów.

Czytaj: Kodeks urbanistyczno-budowlany na miarę oczekiwań samorządów?

Jak zapowiada MIB, w najbliższym czasie projekt zostanie uzupełniony o ustawę - Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno-budowlany, oraz o tabele zawierające odniesienie się do uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych. Resort informuje ponadto, że kontynuowane są prace legislacyjne nad zmianami stanowiącymi element kompleksowej reformy, lecz przewidzianymi do wdrożenia przed Kodeksem tj. ustawą o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego; ustawą o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach; ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego (tzw. ustawą inwestycyjną) oraz ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności Państwa (tzw. ustawa obronnościowa).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.