PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo opracowało standardy projektowania uniwersalnego

  • pt    12 czerwca 2017 - 13:28
Ministerstwo opracowało standardy projektowania uniwersalnego
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski (fot. PTWP)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekazało do konsultacji publicznych projekt wytycznych i rekomendacji "Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami mając na uwadze koncepcję uniwersalnego projektowania".

• Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom korzystać z wzorców bazujących na doświadczeniach użytkowników inwestycji.

• Chcemy mówić o lepszej dostępności przestrzeni. Chcemy zwrócić uwagę na to, co jest w infrastrukturze dla ludzi najważniejsze, abyśmy wszyscy mogli się poczuć jej równoprawnymi użytkownikami – mów Tomasz Żuchowski.

• Celem opracowania było uwrażliwienie publicznych zamawiających na problematykę projektowania uniwersalnego.

Projekt jest spełnieniem deklaracji wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, dotyczącej przygotowania rekomendacji w zakresie projektowania uniwersalnego przestrzeni publicznych dla tzw. publicznych zamawiających.

- Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców bazujących na doświadczeniach użytkowników inwestycji – powiedział wiceminister Żuchowski. - Powinniśmy się starać, by środki finansowe, które są przeznaczone na rozwój, budowę, przebudowę i powstawanie nowych inwestycji, uwzględniały również wymogi dostępności dla każdego - dodał.

Do współpracy nad rekomendacjami MIB i stowarzyszenie "Integracja" zaprosiły architektów i urbanistów. Celem opracowania było uwrażliwienie publicznych zamawiających na problematykę projektowania uniwersalnego. Projekt standardów powstał jako poradnik - kodeks dobrych praktyk. Przedstawiono w nim najlepsze rozwiązania projektowe, także w formie graficznej.

Jak tłumaczy MiB opracowanie powstało w odpowiedzi na współczesne trendy i tendencje w projektowaniu przestrzeni, coraz większą świadomość i potrzebę projektowania zgodnie ze zróżnicowanymi potrzebami zmieniającego się społeczeństwa.

Celem poradnika jest wskazanie rozwiązań w zakresie kompleksowego dostosowania projektowanych budynków do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami, osób starszych lub rodziców z małymi dziećmi. Poradnik odnosi się do rozwiązań dotyczących projektowania i budowy poszczególnych elementów budynku i jego najbliższego otoczenia w obowiązujących przepisach, jednocześnie wskazując na oczekiwane funkcjonalności z punktu widzenia odbiorcy zmagającego się z równymi dysfunkcjami.

- Chcemy mówić o lepszej dostępności przestrzeni. Chcemy zwrócić uwagę na to, co jest w infrastrukturze dla ludzi najważniejsze, abyśmy wszyscy mogli się poczuć jej równoprawnymi użytkownikami. Każda przestrzeń powinna umożliwiać samodzielne i świadome użytkowanie, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających jakość jej użytkowania. Każda przestrzeń powinna być także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp. Jednym słowem, aby były użytkowane przez jak najszerszą grupę użytkowników, tym samym spełniając ich potrzeby i oczekiwania - zauważył Tomasz Żuchowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.