PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo podało wysokość subwencji

  • RAF    20 października 2009 - 04:28
Ministerstwo podało wysokość subwencji

Największa subwencję ogólną w przyszłym roku dostanie Warszawa, najmniejszą - Krynica Morska. Wiemy też więcej o przyszłorocznym "janosikowym". Do biedniejszych samorządów popłynie od najbogatszych gmin 638 mln zł, a od powiatów - 1,1 mld.
Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o planowanych na 2010 r. kwotach subwencji ogólnej. Z informacji przekazanych przez resort wynika wynika, że wśród gmin największe ogólne wsparcie otrzymają duże miasta Warszawa (502 mln zł) oraz Kraków (280 mln zł). Najmniejsza subwencja ogólna trafi do Krynicy Morskiej - niecałe 880 tys. zł.

Subwencje są stałą formą finansowania zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, otrzymywanymi z budżetu państwa.

Wysokie miejsca w rankingu dużych miast zależą głównie od wysokości części oświatowej przeznaczonej dla poszczególnej jednostki samorządu (kwota na edukację dzielona w oparciu o liczbę uczniów, dlatego przodują np. stolic województw). Największe miasta dostają też dodatkowe środki za wykonywanie zadań powiatów.

Oczywiście tak jak co roku największe miasta, część pieniędzy zwrócą, dzięki instytucji tak zwanego janosikowego. W 2010 87 gmin złoży się na 638 mln złotych dla pozostałych 1,5 tysiąca. A na równowagę wśród powiatów pójdzie 1,1 mld złotych z 55 najbogatszych, na subwencję regionalną przeznaczone zostaną pieniądze dwóch województw: mazowieckiego i dolnośląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.