PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Rozwoju chce zwiększenia liczby umów w formule PPP

  • MN    7 lipca 2016 - 13:17
Ministerstwo Rozwoju chce zwiększenia liczby umów w formule PPP
Wiceminister rozwoju Witold Słowik podkreśla, że liczba umów PPP wymaga zwiększenia (fot. Ministerstwo Rozwoju)

• Ministerstwo Rozwoju rozpoczyna prace nad polityką krajową i przeglądem prawa w zakresie PPP.
• Specjalnie powołane grupy robocze zajmą się m.in. przygotowaniem projektu rządowej polityki w tym zakresie.
• Rządowy dokument ma wyznaczyć kierunki i zasady korzystania z formuły PPP.
Ministerstwo Rozwoju będzie chciało uporządkować kwestie związane ze stosowaniem partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Podczas posiedzenia Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego powołano grupy robocze, które zajmą się przeglądem prawa dotyczącego PPP i przygotowaniem projektu rządowej polityki w tym zakresie.

– W ostatnich latach nastąpiło znaczne przyspieszenie jeśli chodzi o podpisywanie umów PPP, jest ich już 101. Uważamy jednak, że ten poziom wymaga zwiększenia – powiedział przewodniczący posiedzeniu wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Wiceminister podkreślił również znaczeniePPP dla realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, jako jednego ze źródeł pozyskania kapitału na inwestycje.

Jak więc przyspieszyć rozwój partnerstwa w Polsce? Ministerstwo opracowało konkretny plan działań. Jego najważniejsze elementy to opracowanie i uchwalenie polityki rządu w zakresie PPP i przegląd prawa w celu zwiększenia efektywności inwestycji publicznych w tej formule.

Czytaj też: Rząd się nie boi PPP. Zarazi optymizmem samorządy?

O tych dwóch działaniach rozmawiali członkowie zespołu. Zgodzili się, że rządowy dokument dawałby jasny przekaz co do oczekiwań w zakresie wykorzystania PPP oraz wyznaczał kierunki i zasady korzystania z tej formuły.

Zwrócono uwagę, że tego typu dokumenty istnieją w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii czy Irlandii. Podczas dyskusji zauważono także konieczność usystematyzowania zgłaszanych zmian prawnych ułatwiających rozwój PPP.

Posiedzenie Zespołu ds. PPP odbyło się 4 lipca w Warszawie. Zespół funkcjonuje od 2010 r. i jest organem opiniodawczo-doradczym ministra rozwoju. W jego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, organizacji pozarządowych. Za obsługę Zespołu odpowiada Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w MR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.