PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska pozwoli gminom decydować o pozwoleniu na wycinkę drzew?

  • MN/polsatnews.pl    14 lipca 2016 - 15:43
Ministerstwo Środowiska pozwoli gminom decydować o pozwoleniu na wycinkę drzew?

Resort środowiska chce dać gminom większe uprawnienia, ale czy mają one kompetencje do tego? (fot. pixabay)

• Nowy projekt Ministerstwa Środowiska proponuje istotne zmiany w ustawach dotyczących przyrody.
• W myśl projektu, to gminy będą indywidualnie określały, czy jest potrzebne pozwolenie na wycinkę drzew.
• Kolejna zmiana ma dotyczyć pomników przyrody, o których będą decydować gminni radni.
• Resort środowiska właśnie rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie projektu.
Jak donosi portal polsatnews.pl, na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt Ministerstwa Środowiska, który wprowadza istotne zmiany w ustawach dotyczących przyrody.

Po pierwsze, do tej pory każdy, kto chciał usunąć drzewa z działki lub obszaru inwestycyjnego, musiał prosić o zgodę wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Projekt ministerstwa zakłada natomiast, że gminy będą same decydować, czy pozwolenie w ogóle jest potrzebne a jeśli tak, to w jakim zakresie i czy trzeba będzie uiścić opłatę za usunięcie drzew.

Nowe zasady mają dać większą kontrolę władzom lokalnym nad kontrolą zadrzewienia na swoim terenie. Ale eksperci nie pochwalają pomysłu.

Jak gminy robić czegoś nie muszą, to nie zrobią?

Jak powiedział dla polsatnews.pl Bartosz Ślusarczyk, prezes stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, takie rozwiązanie wcale dobre nie jest, bo gminy nie będą przeprowadzać odpowiednich postępowań w momencie, gdy zostają zwolnione z takiego obowiązku. Dodał, że w gminach brakuje też wyspecjalizowanej kadry w tym zakresie.

Projekt zakłada również, że będzie pozwolenie na wycinkę martwych bądź obumierających drzew z obszarów stanowiących pomnik przyrody i dosadzanie w ich miejscu nowych. Kontrolę nad tym ma posiadać rada gminy. Resort argumentuje, że obecne przepisy w tym zakresie są nieprecyzyjne.

Kolejna zmiana dotyczy wykształcenia regionalnych konserwatorów zajmujący się ochroną przyrody. Zdaniem resortu, nie muszą oni posiadać kierunkowego wykształcenia. Takie działanie ma „zwiększyć ich elastyczność działania”.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Środowiska trafiły do organizacji ekologicznych w celu konsultacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Wójt, 2016-07-18 09:06:50

    Do byłysPZP: Matko, gościu coś ty wziął? Rażąco słabe pojęcie o gospodarce komunalnej, w zakresie wycinki drzew... Ty jesteś jakiś zielony czy tam beżowy ideolog?
  • byłysPZP, 2016-07-15 13:27:58

    Niech każdy gminny samorząd decyduje, czy na jego terenie aborcja jest morderstwem i od którego dnia poczęcia.Powiatowy policjant śledczy ustali, czy płód spędzono na terenie gminy lewej czy prawej, bo zareaguje jak przy przestępstwie lub tylko wykroczeniu lub nie zareaguje, bo z przekroczeniem gran...icy gminy przekroczyłby uprawnienia. Wnioskuję, aby na terenie mojej gminy na terenie zabudowanym nie było ograniczenia prędkości, chyba, że rada Gminy ustali 70 km, ale bezkarnie.  rozwiń